Rusya'dan AB'ye yaptırım yanıtı

Rusya'dan AB'ye yaptırım yanıtı
Rusya'dan AB'ye yaptırım yanıtı
Avrupa Birliği'nin Ukrayna krizi yüzünden Rusya'ya karşı uyguladığı ekonomik yaptırımları 31 Ocak 2016 tarihine kadar uzatma kararı almasına tepki gösteren Moskova, 'Biz de kendi yaptırımlarımızı devam ettiririz' açıklamasında bulundu.

RADİKAL -  Avrupa Birliği , Ukrayna krizi nedeniyle Rusya’ya karşı uyguladığı ekonomik yaptırımları 31 Ocak 2016 tarihine kadar uzatma kararı aldı.

Yaptırımların 6 ay uzatılmasıyla ilgili açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in basın danışmanı Dmitry Peskov, “Bu konuda tavrımızın karşılık esasına göre olacağını önceden de ilan etmiştik. AB ile aramızdaki yaptırımlar bizim inisiyatifimizle başlatılmadı. Bilindiği gibi bu tür yasadışı yola Avrupa başvurdu. Onların attığı adımlara bizim attığımız karşı adımlar da yürürlükte kalacaktır. Tabi Avrupa ülkeleri sadece bize değil, kendi üreticisine de kötülük yapmış oluyor” dedi.

Putin Esad'a desteğini yineledi

YAPTIRIMLAR TEMMUZ'DA BAŞLAMIŞTI

AB ile Rusya arasında ekonomik yaptırım krizi Ukrayna’nın Donetsk ile Lugansk bölgelerinde çatışmaların başlamasıyla patlak vermişti. Temmuz 2014 tarihinde uygulanmaya başlanan yaptırımlar bir dizi Rus devlet şirketini kapsamına almıştı. Rus devlet bankalarıyla devlet petrol şirketlerine uluslararası sermaye piyasasına erişimi engellenmişti. Yaptırımlar bir yıl süreyle devreye sokulmuştu. AB’nin yaptırımlarına karşılık Rusya da Avrupa ülkelerinde gıda ürünleri ithalatını durdurmuştu. (Hürriyet)

Putin özel hayatına ilişkin konuştu

Putin: Nükleer envantere 40 yeni füze katılacak

NATO Rusya'yla irtibatı kesti