Rusya'dan çok net Suriye açıklaması: Yeni adımlar da atacağız

Rusya'dan çok net Suriye açıklaması: Yeni adımlar da atacağız
Rusya'dan çok net Suriye açıklaması: Yeni adımlar da atacağız
Son günlerde Suriye'ye askeri yardımları ile gündeme gelen Rusya'nın Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya'nın Suriye'ye, Libya'ya benzememesi için destek sağlamaya devam edeceğini ve bu konuda yeni adımlar da atılabileceğini söyledi.

RADİKAL - Moskova'da basın toplantısı düzenleyen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Biz Suriye hükümetine yardım ediyorduk, etmeye de devam edeceğiz. Suriye'nin Libya'ya dönüşmemesi için ülkeyi desteklemeliyiz. Biz Irak ve diğer bölgelere de silah gönderiyoruz. Rusya'dan giden uzmanlar Suriye'de bizim askeri ekipmanların tanıtımında yardımcı oluyorlar. Eğer terörle mücadele konusunda Suriye hükümeti tarafından bizim tarafımıza yardım isteği iletilirse o zaman biz uluslararası yükümlülükler, uluslararası hukuk ve kendi yasal mevzuatlarımız çerçevesinde Suriye'ye yardım için ek adımlar atacağız" dedi. 

Lavrov, IŞİD'le mücadele konusunda koalisyondan uzak durduğu gerekçesiyle Moskova'nın suçlanmaması gerektiğini belirterek, bu konuda ABD 'nin başkanlık ettiği koalisyonun kullandığı metotlara bakılmasını önerdi. 

ABD tarafından Beşşar Esad ile ilgili yapılan açıklamayı da yorumlayan Lavrov, "ABD, Moskova'nın Suriye Başkanı Beşar Esad'ın rejimini desteklediğini bunun da IŞİD'i güçlendirdiğini iddia ediyor. Bu gibi açıklamalar, mantığı tersine döndürerek, teröristleri, istenmeyen rejimlere karşı mücadelede kullananları şımartmak için yapılıyor" dedi.