Rusya'dan Kamboçya'ya 1 milyar dolarlık jest

Rusya'dan Kamboçya'ya 1 milyar dolarlık jest
Rusya'dan Kamboçya'ya 1 milyar dolarlık jest
Rusya, Kamboçya'nın kendilerine olan bir buçuk milyar dolarlık borcunun bir milyar dolarını sildi.

RADİKAL - Kamboçya Başbakanı Hun Sen, Rus meslektaşından bir buçuk milyar dolarlık borçlarının silinmesini istedi ve Medvedev bu tutarın 1 milyar dolarının silinmesini karar verdi.

Kamboçya 1980’lerde içinde bulunduğu savaş sebebiyle Sovyetler Birliğinden askeri mühimmat ve ulaştırma ekipmanları almış ve bir buçuk milyar dolar borçlanmıştı. 1998’de barışın sağlanmasının ardından Kamboçya Rusya’ya olan borcunu kalkın projelerine kredi gibi farklı şekillerde ödemeyi önermişti.

Hun Sen’in sözcüsü Eang Sophalleth yaptığı açıklamada Rus başbakanın borçların yüzde 70’inin silinmesi konusunda fikir birliğine vardığını ancak teknik detayların iki ülke arasında kararlaştırılacağı belirtildi. Bu teknik detayların ne gibi yaptırımlar uygulayacağı ise belirtilmedi.

1980’lerden bu yana Rusya 10 bin’e yakın Kımer öğrenciye burs verdi ve bu insanlardan bazıları bugünün Kamboçya’sında önemli yerlere geldi. Eğitim, Spor ve Gençlik bakanı Hang Chuon Naron ve Ekonomi ve Finans bakanı Aun Poin Moniroith bunlardan sadece bazıları. (Enis Aksu/DHA)