Rusya'dan Libya'ya "isyancıları desteklemeyin" uyarısı

Rusya'dan Libya'ya "isyancıları desteklemeyin" uyarısı
Rusya'dan Libya'ya "isyancıları desteklemeyin" uyarısı

Vitali Çurkin, NATO'nun Libya operasyonuyla ilgili olarak, sivil ölümleriyle ilgili özür dilemesini beklediklerini ifade etti

Rusya, Libya'yı Suriyeli isyancıların eğitilmesi için oluşturulan bir kampa destek vermekle suçladı ve NATO'dan Libya saldırısı sırasında yaşamını yitiren siviller için özür dilemesini talep etti.

Rusya'nın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Vitali Çurkin, Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmada, Libya'da Suriyeli isyancılar için özel bir eğitim merkezi kurulduğu bilgisine sahip olduklarını söyledi. Böylelikle Çurkin, geçtiğimiz hafta Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un "Suriyeli muhalifler yabancı ülkeler tarafından silahlandırılıyor. Bu konuda kanıtlarımız var" sözlerine de açıklık getirmiş oldu.

Lavrov'un iç savaş uyarısını tekrarlayan Çurkin, "Libya silahlarının bölgede kontrolsüz biçimde yayılmasından" duydukları endişeyi dile getirerek, Suriye hükümetine saldırmak için savaşçı eğitmenin Ortadoğu 'daki istikrarı baltaladığını kaydetti.

Vitali Çurkin, NATO'nun Libya operasyonuyla ilgili olarak da "NATO'nun sivil ölümlerinin varlığını tanımasını, özür dilemesini ve uygun tazminatı ödemeye hazır olduğunu söylemesini bekliyoruz" dedi.

LİBYA İDDİALARA CEVAP VERDİ
Libya Başbakanı Abdürrahim El Kib ise Rusya'nın kamp iddialarını kesin bir dille yalanlamadı. El Kib, Suriye'deki durumun, Libya'da geçen yılki ayaklanmayla "kesinlikle benzerlik gösterdiğini" iddia ederek, dünyaya "özgürlüklerini elde etmeleri" için Suriye halkına yardım etmesi çağrısında bulundu.

El Kib, Suriye konusundaki çıkışının aksine, Rusya'nın gündeme getirdiği "NATO'nun, Libyalı sivillerin ölümünden dolayı özür dilemesi çağrısı" hakkında "kriz hakkında dünyaya ne yapılacağını söylemenin, Libya'nın işi olmadığını" söyledi. Libyalıları ilgilendiren bir konunun herhangi bir ülke tarafından, diğer ülkelere karşı siyasi propaganda malmezemi edilmemesi gerektiğini savunan Kib'in ardından ABD'nin BM Büyükelçisi Susan Rice söz aldı.

Rice, Rusya Büyükelçisinin NATO konusundaki açıklamalarını eleştirerek, Libya konusunda uluslararası komisyonunun yaptığı soruşturmada, NATO'nun, "sivil ölümlerini önlemek için açık bir kararlılıkla yüksek hassasiyetli bir kampanya yürüttüğü" sonucuna varıldığını hatırlattı.

Çin'in BM Büyükelçisi Yardımcısı Wang Min ise komisyonun, NATO'nun hava saldırılarının sivil ölümlerine yol açtığını açıkladığına dikkati çekerek, yeniden bir BM soruşturması yapılması çağrısında bulundu.

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta Çarşamba günü, Suriyeli isyancılara öldürücü olmayan silahlar ulaştırmanın yollarını aradıklarını söylemişti. (hürriyetplanet)