Rusya'dan patriot yorumu: Saygılıyız

Rusya'dan patriot yorumu: Saygılıyız
Rusya'dan patriot yorumu: Saygılıyız

arşiv

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'nin kendini savunma hakkına saygılı olduklarını söyledi.

NATO-Rusya Konseyi toplantısına katılmak üzere Brüksel'de bulunan Lavrov, Türkiye 'nin NATO'dan patriot füzeleri talebini değerlendiriken, “Türkiye'nin kendini savunma hakkını saygılıyız. Bunu engelleme çabası içinde değiliz.

Washington Anlaşması'nın 5. maddesine göre buna hakkı var” ifadesini kullandı.

“SURİYE YÖNETİMİ KİMYASAL SİLAH KULLANMAYACAĞINI GARANTİ ETTİ"  

Suriye'nin elinde bulunan kimyasal silahlara değinen Lavrov, Suriye yönetiminin kimyasal silah kullanmayacağına dair kendilerine garanti verdiğini belirtti.

Lavrov, kimyasal silahların yaygınlaşmasının ciddi bir sorun olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:
“Suriye yönetiminin kimyasal silah kullanma hazırlığında olduğuna yönelik daha önce de bazı açıklamalar oldu. Ancak Suriye yönetimi bize düzenli olarak bu yönde bir adım atmayacaklarının garantisini veriyorlar.”

Konuyla ilgili Avrupa ve ABD ile de sürekli temasta olduklarının altını çizen Lavrov, karşılıklı olarak bilgilerin ve raporların değiştirildiğini vurguladı.

Lavrov ayrıca Suriye'ye dış müdahale olmayacağını umduklarını belirterek, “Suriye, Libya değil” dedi.

“NATO'NUN 2014 SONRASI AFGANİSTAN PLANINI ÖĞRENMEK İSTİYORUZ"  

Lavrov, 2014'e kadar Afganistan'daki birliklerini bölgeden tamamen çekmeyi planlayan NATO'nun, bu süreçten sonra ne yönde bir politika izleyeceğini öğrenmek istediklerini açıkladı. Bu konuda ciddi bir danışma içinde olunması gerektiğini vurgulayan Lavrov, NATO-Rusya arasındaki işbirliği alanlarına da değindi.

İlişkilerin bazı alanlarda çok başarılı olduğunu vurgulayan Lavrov, örnek olarak uyuşturucu ve terörizm mücadeleyi gösterdi.

Lavrov, tarafların Afganistan'dan kaynaklanan tehditler karşısında da işbirliği içinde olduğunu kaydetti.

“FÜZE KALKANI KONUSUNDA GÖRÜŞMELER DEVAM EDECEK"  

NATO bünyesinde kurulacak olan füze savunma sistemi projesi konusunda görüşmelere devam edileceğini belirten Lavrov, “Bu konudaki problemleri görüştük. Farklı ve birbirine zıt görüşlere sahibiz. Ancak bu konuda görüşmelerimiz devam edecek” ifadesini kullandı. (AA)