Rusya'dan PYD hamlesi

Rusya'dan PYD hamlesi
Rusya'dan PYD hamlesi
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov ve PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, IŞİD'e karşı mücadele için geniş koalisyonun oluşturulması yönündeki Rusya'nın önerisini görüştü.

RADİKAL - ABD 'nin Suriye 'de IŞİD'e karşı mücadelede 'en önemli ortağı' olarak değerlendirdiği PYD Rusya ile de yakın bir çalışma yürütüyor. Sputnik'te yer alan ve Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, "Görüşme sırasında Suriye ve etrafındaki gelişmeler hakkında derin görüş alışverişi" gerçekleşti.

Açıklamada, "IŞİD küresel tehdidine karşı mücadele için Kürt milis güçleri dahil geniş terörle mücadele cephesinin oluşturulması yönündeki Rus teklifinin uygulanmasına özel vurgu yapıldı" denildi.

Bogdanov ve Müslim'in ayrıca Cenevre Tebliği'nin uygulanması amacıyla Suriye hükümeti ile müzakerelerin yapılması için tüm Suriyeli muhalefeti temsil eden birleşik platformun oluşturulması konusunu ele aldığı ifade edildi.

Bakanlık, 30 Haziran 2012 tarihli Cenevre Tebliği'nin Suriye krizinde siyasi çözümün elde edilmesi için alternatifsiz yapıcı temel olduğunu vurguladı. (Sputnik)