Rusya'dan rehin almaya kınama

Rusya'dan rehin almaya kınama
Rusya'dan rehin almaya kınama
Rusya Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamayla, El Kaide bağlantılı grupların 200 sivil Kürt'ü rehin almasını kınadı.

MOSKOVA – Rusya Dışişleri Bakanlığı, terör örgütü El-Kaide bağlantılı grupların Suriye ’nin kuzeydoğusunda yaklaşık 200 sivil Kürt’ü canlı kalkan olarak esir tutmasını sert bir dille kınadı. 

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Kürt nüfusunun yoğun olduğu Suriye'nin kuzeyindeki Ras El Ayn ve Tel Abyad’da durum gergin. Rusya Dışişleri Bakanlığı Kürt grupların kendi evlerini radikal İslami örgütlerin saldırılarından korumak için, büyük mücadele verdiğini vurguladı. 

Aşırılıkçıların daha önce Kürt gruplarla sağladığı anlaşmayı bozarak yaklaşık 200 sivil Kürt’ü canlı kalkan olarak rehine tutmasına işaret eden Rusya, “Moskova, Suriye’nin kuzeydoğusunda yaşayan ve Suriye’nin siyasi -askeri ihtilafında hiç bir şekilde yer almayan sivil Kürt nüfusuna yönelik uluslar arası terör vahşetini, kesin bir dille kınıyor." denildi. 

Rus Dışişleri Bakanlığı’na göre, söz konusu durum Suriyeli tarafların ülkelerindeki uluslar arası terör gruplarını bozguna uğratması ve onların kovulması için tek yumruk olması gerektiğini kanıtlıyor.


FUAT SEFEROV / CİHAN