Rusya'dan Snowden'e geçici sığınma hakkı

Rusya'dan Snowden'e geçici sığınma hakkı
Rusya'dan Snowden'e geçici sığınma hakkı
Rusya, 10 gündür Moskova'daki Şeremetyova Havaalanı'nda kalan eski CIA çalışanı Edward Snowden'e geçici siyasi sığınma izni verdi.

MOSKOVA – Rusya’nın başkenti Moskova’da Şeremetyova Havaalanı’nda 23 Haziran’dan bu yana kalmaya devam eden CIA eski çalışanı Edward Snowden, resmi olarak Rusya topraklarına giriş yaptı. 

Interfax’a konuşan kaynak, “ Bugün Snowden Rusya sınırlarından giriş yaptı ve şimdi Rusya topraklarında.” açıklamasında bulundu. Snowden’in avukatı Anatoli Kuçerena da yaptığı açıklamada, Federal Göçmen Servisi’nin Snowden’e, Şeremetyova Havalimanı’ndan ayrılışı ile ilgili sertifikayı verdiğini açıkladı. Snowden’in 1 yıllık geçici siyasi sığınma hakkı elde ettiği bilgisini veren Kuçerena, “Ben kendisine 1 yıllık geçici siyasi sığınma ile ilgili belgeyi verdim. Bu belge kendisine Rusya içinde özgür bir şekilde hareket etme imkanı sağlıyor.” dedi. 

Snowden’in nereye gittiği ile ilgili bilgi vermeyen Kuçerena, “Bir kısım düşüncelerim var, ancak paylaşamam. Bugün itibari ile dünyada en çok aranan isim…” ifadelerini kullandı. 

Kuçerana sabah saatlerinde yaptığı değerlendirmede de, The Guardian gazetesinde yayınlanan casusluk programı XKeyscore’la ilgili deşifre ettiği bilgilerin Rusya’nın siyasi sığınma vermesine engel olmayacağını belirtmişti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Snowden’in ABD aleyhine çalışmaması şartı ile Rusya’da kalabileceğini söylemişti. FARUK AKKAN / CİHAN