Rusya'dan Suriye'de '18 aylık anayasal reform süreci' önerisi

Rusya'dan Suriye'de '18 aylık anayasal reform süreci' önerisi
Rusya'dan Suriye'de '18 aylık anayasal reform süreci' önerisi
Reuters ve AP, Rusya'nın, Suriye'de 18 aylık bir anayasal reform sürecini ardından da cumhurbaşkanlığı seçimleri düzenlenmesini öngördüğü bir teklif belgesine ulaştı.

RADİKAL - Birleşmiş Milletler (BM) kulislerinde Rusya'nın, Suriye'de 18 aylık bir anayasal reform sürecini ardından da cumhurbaşkanlığı seçimleri düzenlenmesini öngördüğü bir teklif belgesi sızdırıldı. Sekiz öneriden oluşan taslağı ele geçiren Reuters ve Associated Press (AP) haber ajansları, Rusya'nın öngörülen seçimlerde Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın aday olmasını göz ardı etmediğini yazdı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, belgede, "Suriye'de seçimle başa gelecek cumhurbaşkanı, silahlı kuvvetlere başkomutan olacak, özel hizmetler ve dış politikanın kontrolünü elinde bulunduracak" dendi. Rusya dışişleri bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, belgenin Viyana'da Rusya'nın Suriye'ye dair sunacağı teklif taslağı olduğu iddialarını reddetti.

Rusya: Sadece 'Esad gitmeli' demek işe yaramıyor

'TARAFLARIN ÖNERİLERİNE AÇIĞIZ'

AP'ye konuşan Rusya'nın BM Büyükelçisi Vladimir Safronkov ise belgenin sızmış olmasından duyduğu rahatsızlığı ifade edip, "Bu bizim görüşümüz, bizim önerimiz" dedi. Safronkov, "Tabi diğer tarafların da önerilerine açığız. Bu yalnızca Rusların katkısı, tarafların, hükümet ve muhalefetin, nasıl bir arada çalışabileceklerine dair bir siyasi süreç" diye konuştu.

Halep Kuveyris'teki IŞİD kuşatması kırıldı

Belgede, önerilen 18 aylık anayasal reform sürecinde oluşturulacak anayasa komisyonuna ise Devlet Başkanı Esad'ın önderlik etmemesi, onun yerine tüm tarafların kabul edeceği bir adayla sürecin idare etmesi gerektiği belirtildi. Fakat süreç boyunca Esad'ın iktidarda kalıp kalmayacağına dair herhangi bir ifade yer almadı. Viyana'da Cumartesi günü düzenlenecek görüşmelere de Suriyeli Esad karşıtı örgütlerin katılması gerektiği kaydedildi.

NATO Genel Sekreteri: Rusya askeri varlığını arttırdı

'LAİK, DEMOKRATİK YAPI' VURGUSU

Belgede, BM Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'ya da Suriye hükümeti ile 'muhalif gruplardan oluşan birleşik bir heyet' arasında, Cenevre'de 2012 yılında varılan ve Suriye'de geçiş hükümeti oluşturulmasını öngören anlaşma temelinde bir siyasi süreç başlatması çağrısı yapıldı. Belgede şu ifadeler yer aldı: "(Muhalif gruplar) teröristlerin Suriye'de iktidara gelmesine engel olunması ve Suriye'de egemenlik, toprak bütünlüğü ve siyasi bağımsızlık sağlanması, ayrıca devletin laik, demokratik yapısının korunması amacını paylaşmalı."

Reuters haber ajansına konuşan Batılı bir diplomat, Rusya'nın taslak önerisinin Esad'a karşı çıkan ülkeler tarafından kabul etmesinin zor olduğunu söyledi.

İran: ABD Savunma Bakanı daha akılcı ve dikkatli konuşmalı

Rusya dışişleri bakanlığı sözcüsü ise Moskova'nın Viyana'da iki ana meseleye odaklanacağını belirtip, "Birincisi, Suriye'de ve bölgede kimin terörist olarak görüleceğinin sistematikleşmesi ve anlaşılması, ikincisi de Suriyeli muhalifler arasından Şam'la müzakereler yürütebileceklerin bir listesinin oluşturulması. Bizim Viyana görüşmelerindeki hazırlıklarımız 30 Ekim'de benimsenen belge temelindedir" diye konuştu.

Belge, BM Güvenlik Konseyi'ne de IŞİD'in 'terör örgütü' listesine alınması çağrısında bulunuyor.

Putin: Suriye'deki operasyon Rus ordusunun savaşa hazırlık düzeyini yükselttiğini kanıtladı