Rusya'dan Suriye'ye, 'BM uzmanlarına izin ver' çağrısı

Rusya'dan Suriye'ye, 'BM uzmanlarına izin ver' çağrısı
Rusya'dan Suriye'ye, 'BM uzmanlarına izin ver' çağrısı
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye hükümeti ve muhaliflere, Birleşmiş Milletler (BM) uzmanlarının kimyasal silah saldırılarının yapıldığı bölgeye ulaştırılması çağrısında bulundu. ABD ise Şam yönetiminden 'işbirliği' beklemiyor.

Radikal.com.tr – Rusya, Suriye 'deki kimyasal saldırı iddialarının araştırılmasını destekledi. Esad hükümetine çağrıda bulunan Rus yetkililer, muhaliflere ve sivillere karşı bu hafta kimyasal silah kullanıldığı iddiasının Birleşmiş Milletler denetçileri tarafından incelenmesine izin verilmesini istedi. ABD Başkanı Barack Obama ise “Suriye hükümetinin bu konuda işbirliği yapmasını beklemediğini” söyledi.

Rus Dışişleri'nden yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin ‘nesnel bir soruşturmaya gerek duyulduğu’ konusunda anlaştıkları belirtildi. Rusya, halen Suriye'de bulunan BM denetçilerinin olay mahalline gitmesine isyancı güçlerin de izin vermesini istedi.

Reuters ajansı, Moskova yönetiminin, muhalif güçlerden de “denetleme heyetinin Şam’da güvenliğinin sağlanması konusunda garanti” istediğini duyurdu.


OBAMA: İŞBİRLİĞİ BEKLEMİYORUM
Suriye’de kimyasal silah kullanıldığı iddiasının ‘önemli bir olay’ olduğunu belirten ABD Başkanı Barack Obama ise ‘geçmişteki tecrübelere dayanarak Suriye hükümetinden işbirliği göstermesini beklemediğini’ söyledi.

Çin hükümeti ise bugün yaptığı açıklamada, BM heyetinin Şam’da yapacağı incelemeden bir sonuç çıkması için, ‘hiçbir tarafın acele etmemesi gerektiğini’ ifade etti. Pekin hükümetinin açıklamasında, “BM heyeti, umuyoruz ki Suriye hükümetiyle tam bir işbirliği içinde çalışacak ve sorunsuz bir incelemede bulunacaklar” denildi. Pekin, ‘soruşturmanın sonuçları belli olmadan hiçbir tarafın incelemeyi etkileyecek hareketlerde bulunmaması çağrısı da yaptı.

Suriyeli muhalifler, çarşamba günü başkent Şam yakınlarında kimyasal silah kullanıldığını ve binden fazla kişinin öldürüldüğünü öne sürmüş Suriye yönetimi ise bu iddiayı yalanlamıştı. Rusya da iddiaların muhalifler tarafından "provokasyon amaçlı" olarak ortaya atılmış olabileceğini söylemişti.

Muhalifler ise Şam'ın Doğu Guta bölgesinde düzenlenen kimyasal saldırının, Abbasiyyin, Kabun ve Zamelka'da ilerleyen muhalif güçlerin durdurulması amacıyla düzenlendiğini, yaralılara müdahale eden en az 6 doktorun da hayatını kaybettiğini iddia etmişti.


ŞAM’DA ÇATIŞMALAR
Bu arada muhaliflerle Suriye ordusu arasındaki çatışmaların başkentin merkezinde yoğunlaştığı iddia ediliyor. 

Anadolu Ajansı’nın haberine göre yerel kaynaklar, başkent Şam'ın merkezindeki Abbasiyyin Meydanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını, muhaliflerin şehir merkeziyle Cobar ve Kabun banliyölerini birbirine bağlayan karayolunu ele geçirdiğini belirtiyor.

Bazı muhalif grupların da Cobar, Kabun ve Berze'deki operasyonlarda daha iyi organize olmak için "Başkentin Fethi Cephesi" adıyla birleştikleri belirtiliyor.


REUTERS – BBC – AA