Rusya'nın en etkili kadını Matviyenko oldu

Rusya'nın en etkili kadını Matviyenko oldu
Rusya'nın en etkili kadını Matviyenko oldu
Rus medyası ülkenin en etkili kadını olarak Parlamento Başkanı Matviyenko'yu seçerken, Başbakan Yardımcısı Golodets ikinci, Başbakan Medvedev'in basın sözcüsü Timakova üçüncü sırada yer aldı

MOSKOVA - Rusya Parlamentosunun Üst kanadı Federasyon Konseyi'nin Başkanı Valentina Matviyenko, Rus medya kuruluşları tarafından geçen yılın en etkili kadını seçildi.

Rus medya kuruluşları Eho Moskvı, Ria Novosti, İnterfaks ve Ogonek dergisi tarafından düzenlenen "Rusya'nın en etkili 100 kadını" 2012 listesi açıklandı.
Listede birinci sırada yer alan Matviyenko, ilki geçen sen düzenlenen listede yine zirvedeydi.
Rusya'nın politik, sanat , spor , müzik ve ticaret hayatında söz sahibi kadınların yanısıra, politikacı eşlerinin de yer aldığı listede ikinci sırayı Başbakan Yardımcısı Olga Golodets, üçüncü sırayı ise Başbakan Medvedev'in basın sözcüsü Natalya Timakova aldı.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yardımcısı Elvira Nabiullina'nın dördüncü olduğu listede, eşi Tatyana Putina, Rusya'nın 41. etkili kadını olarak gösterildi.

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev'in eşi Svetlana Medvedeva ise Rusya'nın en etkili 8. kadını oldu.

Listede, Rusya'nın divası sayılan ve geçen seneki oylamada 2. sırada bulunan şarkıcı Alla Pugaçova 5. sıraya gerilerken, Putin karşıtı gösterilere katılmasıyla tanınan televizyoncu Kseniya Sobçak 14, milletvekili ve ünlü sporcu Alina Kabayeva 23, tenisçi Mariya Şarapova 52 ve hükümet karşıtı gösteriler nedeniyle hakkında hapis cezası verilen "Pussy Riot" grubu üyesi Nadejda Tolokonnikova 72. sırada yer buldu.

Listenin hazırlanmasında istatistik kuruluşları ve anketlerden faydalanıldığı bildirildi. (dha)