Rusya'nın korktuğu başına geliyor

Rusya'nın korktuğu başına geliyor
Rusya'nın korktuğu başına geliyor
Soçi Olimpiyatları'nı korumak için kuş uçurtmayan Rusya, Volgograd'da vuruldu. İntihar saldırısında en az 14 kişi öldü, 50 kişi yaralandı.

Soçi Kış Olimpiyat Oyunları’nın tehlikeye atılmasını önlemek için Kuzey Kafkasya’da sıkı önlemler alan Rusya’nın korktuğu başına geliyor. Kafkasya’nın kuzey sınırlarında yer alan Volgograd kentinde dün bir kadın intihar eylemcisi tren garında üzerindeki bombaları patlattı. Saldırıda 14 ile 18 arasında kişi öldü, 50’den fazla kişi yaralandı. Patlama, Noel tatili nedeniyle hayli kalabalık olan Volgograd-1 adlı garın girişinde meydana geldi. Yetkililere göre kontrol noktasına yaklaşırken polisin fark edip üzerine yürüdüğü kadın aceleyle düzeneği patlattı. Patlama Moskova treninin varış saatinden 30 dakika önce gerçekleşti. Asıl hedefin gelen tren olduğu yorumu yapıldı. Rossiya 24 kanalında yayımlanan görüntülerde patlamanın ardından büyük bir ateş topunun yükselişi ve yerde hareketsiz halde yatan birkaç kişi görüldü. Bir görgü tanığı yaşadıklarını “İnsanlar yerlerde yatıyordu. Yardım için haykırıyorlardı. Bir görevlinin ambulansa taşınmasına yardım ettim. Yüzü ve başı kan içerisindeydi, konuşamıyordu” diye anlattı. Diğer bir görgü tanığı da patlamayı ilk duyduklarında uçak kazası sandıklarını söyledi. RIA Rovosti 14, yerel yetkililer 18 kişinin öldüğünü duyurdu. Sağlık Bakanlığı yaralı sayısını en az 50 olarak verdi. Yetkililer saldırganın bekleme salonuna girebilseydi daha fazla kişinin ölmüş olacağını belirtti. Ulusal Terörle Mücadele Komisyonu eylemcinin 10 kg’lik TNT’ye eşdeğer patlayıcı kullandığını kaydetti. Soruşturma Komitesi Sözcüsü Vladimir Markin de, terör eylemi ve silah kaçakçılığı olmak üzere iki ayrı soruşturma başlatıldığını duyurdu. Devlet Başkanı Vladimir Putin de geniş güvenlik önlemleri alınması talimatı verirken polis sözcüsü tren istasyonları ve havaalanlarında güvenliğin sıkılaştırıldığını belirtti.

Zanlı Dağıstanlı olabilir

Saldırıyı üstlenen olmazken Rusya’nın Sesi Radyosu saldırganın kimliğini Oksana Aslanova olarak verdi. Verilen bilgilere göre Türkmenistan doğumlu olup daha sonra Dağıstan’ın Derbent bölgesine yerleşen Tabasaran asıllı 26 yaşındaki Aslanova, Dağıstan Devlet Pedagoji Üniversitesi’nde okudu ve Çeçen militan Mansur Velibekov’la evlendi. Aslanova 2008’de eşinin öldürülmesi üzerine Gasan Abdulayev’in imam nikâhlı karısı oldu. Zanlının bir erkek olabileceği de iddia edildi.
2006’da Kafkasya Emirliği’ni ilan eden Doku Umarov temmuzda yayımladığı videoda “Atalarımızın kemikleri üzerinde şeytani oyunlar oynamayın” diyerek Soçi’ye engel olunması çağrısı yapmıştı. Soçi’ye 690 km mesafede bulunan 1 milyon nüfuslu Volgograd ekimde Dağıstanlı bir kadının intihar eylemine sahne olmuştu. Otobüste kendini havaya uçuran kadın 6 kişinin ölümüne, 30 kişinin de yaralanmasına sebep olmuştu. Volgograd ayrıca 2018 Dünya Kupası maçlarının oynanacağı kentlerden biri. Cuma günü de Pyatigosrk’ta bomba yüklü bir araç hükümet binasının yanında infilak etmiş, 3 kişi ölmüştü. 21 Ekim 2011’de Moskova Domodedovo Havaalanı’nı hedef alan saldırıda 37 kişi ölmüştü.