Rusya'nın Suriye hamlesine Ankara'dan ilk tepki

Rusya'nın Suriye hamlesine Ankara'dan ilk tepki
Rusya'nın Suriye hamlesine Ankara'dan ilk tepki
Vladimir Putin'in Suriye'deki Rus askerlerini geri çekme kararına Ankara'dan ilk tepki geldi: Bu iyi niyetten öte daha çok muhaliflere diğer Batılı ülkelerce baskı yapılması için "siyasi manevra"

RADİKAL - Ankara, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, sürpriz bir biçimde Suriye ’deki Rus askeri varlığını kısmen geri çekmeye başlayacağını duyurmasını, ardından da Lazkiye’den bir grup savaş uçağının ayrılmasını temkinli karşıladı.

Hürriyet'ten Uğur Ergan'ın haberine göre, yetkililer, Rusya’nın hamlesinin Cenevre görüşmelerinin başlamasıyla birlikte gelmesine dikkat çekerek, bunun iyi niyetten öte daha çok muhaliflere diğer Batılı ülkelerce baskı yapılması için “siyasi manevra” olduğunu savundular. Ankara’da kapsamlı bir değerlendirme için Rusya’nın, tutumunun sahaya ne şekilde yansıyacağının beklenilmesi görüşü ağır bastı.  

Rusya neden Suriye'den çekilme kararı aldı?

UÇUŞ BAŞLAR MI? 

Rusya’nın kısmi çekilme kararına rağmen Türkiye ’nin IŞİD ’le mücadele gücüne yeniden savaş uçaklarıyla destek vermeye başlaması ise beklenmiyor. Güvenlik kaynakları, Rusya’nın Suriye hava sahasıyla ilgili savunma sistemini korumayı sürdüreceğine ve hava üslerinde uçak buldurmaya devam edeceğine dikkat çektiler. Rus savaş uçağının 24 Kasım 2015’te düşürülmesinden bu yana, Türkiye, koalisyon güçlerinin Suriye’de IŞİD mevzilerine yönelik hava harekatlarına katılamıyor. Koalisyon gücüne destek sadece sınırda konuşlu topçu birliklerinin Fırtına obüsleriyle sağlanıyor.

Rusya: Suriye'deki hava saldırılarımız sürecek

TEK CÜMLELİK YALANLAMA

Genelkurmay Başkanlığı, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, “Türkiye, Suriye sınırını geçerek birkaç yüz metre içeride siperler kazmaya başladı” ifadelerini yalanladı. Genelkurmay internet sitesine “Söz konusu iddialar gerçek dışıdır” açıklaması konuldu.

Kremlin: S-400'ler geri çekilmeyecek


  ETİKETLER:

  Rusya

  ,

  Suriye

  ,

  Türkiye

  ,

  IŞİD