S-300'den sonra MiG-29

S-300'den sonra MiG-29
S-300'den sonra MiG-29
Rusya, Suriye'ye S-300 füzelerinin ardından güç dengesini değiştirecek şekilde MiG-29 M2 savaş uçağı satacağını duyurdu. Suriye'nin 24 adet istediği uçaktan 10 adet verilmesi gündemde...

Suriye’ye S-300 satışıyla ilgili anlaşmadan geri dönüş olmayacağını belirterek Beşşar Esad lehine dengeleri değiştiren Rusya, Şam’ın elini güçlendirecek yeni bir adım atmaya hazırlanıyor. Rusya’nın Suriye’ye gelişmiş MiG-29 savaş uçaklarının yeni versiyonu M/M2’den 10 adet vereceği açıklandı.
Rus haber ajansı Interfax’a göre Mig uçaklarını üreten firmanın genel müdürü Sergey Korotkov, Rusya’nın Suriye ile daha önce imzalanan anlaşma çerçevesinde MiG-29 M2 savaş uçaklarını Suriye’ye teslim edeceğini belirterek “Şu an Suriye heyeti Moskova’da. Anlaşmanın detaylarını müzakere ediyoruz. Sanırım uçaklar Suriye’ye teslim edilecek” dedi. Korotkov, Suriye’nin bu uçaklardan 10’dan fazla istediğini belirtip sayı vermezken Interfax ve RIA Novosti anlaşmanın gelişmiş 10 savaş uçağını içerdiğini kaydetti. Rus medyasına göre Suriye birkaç yıl önce 12 adet MiG-29 M2 sipariş etti ve şimdi buna 12 tane daha ilave etmek istiyor. Stockholm Barış Araştırma Enstitüsü de Rusya’nın 24 uçak vermeyi planladığını kaydetti. MiG-29 M2, çift motorlu MiG-29’un gelişmiş versiyonu olarak biliniyor. 

S-300 muamması 

Bu arada Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın S-300 füze sistemiyle ilgili soru üzerine yaptığı “Rusya’yla üzerinde anlaştığımız her şey uygulanacak ve bunların bir kısmı kısa bir süre önce uygulandı” sözleri füzelerin ilk teslimatının yapıldığına yorulurken Rus kaynaklar teslimatın henüz yapılmadığını kaydetti.
Interfax’a konuşan silah endüstrisinden bir kaynak, Moskova’nın S-300 uçaksavar füzelerini Suriye’ye tesliminin sonbahardan önce mümkün olmadığını belirtti. Komşu ülkelerin Suriye’ye hava saldırılarına ya da uçuşa yasak bölge uygulamasının başlaması halinde teslimatın hızlanacağını kaydeden kaynak “S-300’lerin teslimatı sonbahardan önce başlamaz. Teknik olarak bu mümkün ama daha çok bölgedeki durumun nasıl gelişeceğine ve Batılı ülkelerin pozisyonuna bağlı” dedi. Vedomosti gazetesine göre Suriye ile 2010’da yapılan S300 anlaşmasının değeri 1 milyar dolar.

Rusya sarin gazı için izahat istiyor

Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Adana’da gözaltına alınan 6 Nusra üyesinin evinde 2 kg sarin gazı bulunmasıyla ilgili Ankara ’dan bilgi istedi. Lavrov “Kimyasal silahlar hakkında sürekli konuşanlar, onun etrafında birtakım oyunlar oynayanlar için çok ciddi bir süreç. Bu türdeki tüm olaylar araştırılmalı” dedi. Ele geçirilen sarinle yapılacak bir bomba, Reyhanlı’daki bombadan 300 kat daha tehlikeli.

Batılı 3 kişi öldürüldü

Suriye’de muhaliflerin safında savaşan bir ABD ’li, bir Britanyalı ve kimliği belirsiz bir kişi İdlib’te çatışmada öldürüldü. Üçünün de sonradan Müslüman olduğu belirtildi. FBI, ölen Amerikalının Nicole Mansfield adlı 33 yaşında Michiganlı bir kadın olduğunu açıkladı. Mansfield’in teyzesi Manica Mansfield Speelman, yeğeninin 5 yıl önce göçmen bir Arapla evlendiğini, evliliğin kısa sürdüğünü ve bir süre Dubai’de yaşayıp ABD’ye döndüğünü belirterek “Onun bir (terörist) olacağını beklemiyordum. Beyninin yıkandığını düşünüyorum” dedi. Bu arada Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başkan Vekili George Sabra, 1000 savaşçının Lübnan sınırındaki kilit kasaba Kuseyr’e giren orduyu püskürtmek için bölgeye gönderildiğini açıkladı. Müslüman Kardeşler’e bağlı Tevhit Tugayı da yüzlerce üyesinin Kuseyr’e vardığını duyurdu. BM Güvenlik Konseyi ise, ABD’nin terörist örgüt ilan ettiği Nusra Cephesi’ni ambargo uygulanan örgütler listesine aldı.