Saakaşvili Odessa Valisi oldu

Saakaşvili Odessa Valisi oldu
Saakaşvili Odessa Valisi oldu
Gürcistan'ın eski devlet başkanı Mihail Saakaşvili, Ukrayna'nın Odessa bölgesinin valiliğine atandı. Ukrayna Radikal Parti lideri Lyaşko ise bu gelişmeyi 'Ukrayna milletinin aşağılanması' olarak niteledi.

RADİKAL - Gürcistan eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko tarafından Ukrayna'nın güneyindeki Odessa iline vali atandı.

Sputnik'te yer alan habere göre, Mihail Saakaşvili'nin Odessa valiliği görevine atanması teklifi, Ukrayna Bakanlar Kurulu tarafından yapıldı. Ukrayna Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı İgor Şevçenko, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, "Bir başta meritokrat (yetenekli politikacı) daha Ukrayna'da yönetim kadrosuna atandı. Mihail Saakaşvili, Odessa valisi oldu" diye yazdı. 

Daha önce Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun serbest danışmanlığını yürüten Saakaşvili, 29 Mayıs günü Ukrayna vatandaşlığına geçmişti.

Saakaşvili, Poroşenko'nun serbest danışmanı oldu

'UKRAYNA MİLLETİ AŞAĞILANDI' 

Ukrayna Radikal Parti lideri Oleg Lyaşko ise Odessa valiliğine Saakaşvili'nin atanmasını, Ukrayna milletinin aşağılanması olarak değerlendirdi. Facebook hesabından açıklama yapan Lyaşko, "Petro Poroşenko, Ukrayna'da yönetim kadrolarına yabancıları atayarak Ukrayna milletini aşağılıyor. Tüm dünyanın gözleri önünde Ukraynalıların kendi ülkelerinde düzeni sağlayamadığını kabul ediyor" ifadelerini kullandı.

'O ZAMAN DEVLET BAŞKANINI DA BAŞKA ÜLKEDEN SEÇELİM'

Eleştiri dozunu yükselten Lyaşko, "45 milyon nüfusa sahip Ukrayna'da Odessa valiliğine getirilecek kişi bulunamadı mı? O zaman devlet başkanını da yurt dışından seçelim" dedi.