Saakaşvili: Ukrayna başbakanı olabilirim

Saakaşvili: Ukrayna başbakanı olabilirim
Saakaşvili: Ukrayna başbakanı olabilirim
Gürcisran'ın eski Cumhurbaşkanı ve Ukrayna'nın Odessa valisi Mihail Saakaşvili, 'Ukrayna başbakanı olabileceğini' söyledi.

RADİKAL - Mayıs'ta Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko tarafından Ukrayna vatandaşlığı verilen ve Ukrayna’nın Odessa valisi olarak görevlendirilen Gürcistan eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Ukrayna’da yapılması gereken büyük reformlarda, bayrağı taşıyan kişi olmak istediğini söyledi.

Saakaşvili, Belçika’daki Politico adlı yayın organına verdiği demeçte, kendisinin Ukrayna’nı başbakanı olmayı düşünüp düşünmediği sorusuna, “Ben, büyük değişimlere ve reformlara katılmak istiyorum ve bunu hangi makamda yapacaksam, buna hazırım”, şeklinde yanıt verdi. Saakaşvili diğer taraftan, kendisinin başbakanlık hayali kurmadığını ve ülkedeki nüfuzlu işadamlarının etkisi altına girmiş olan siyasi partilerden birine katılmayı düşünmediğini söyledi.

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk’u da eleştiren Saakaşvili, Başbakan Yatsenyuk’u, hükümetteki bakanları devre dışı bırakıp, çeşitli işadamlarının çıkarlarını savunan bir gölge hükümeti kurmakla suçladı. Başbakan Yatsenyuk’un partisinin iki hafta önce Ukrayna genelinde yapılan yerel seçimlere de katılmadığına değinen Saakşvili, bunun, Yatsenyuk’un partisinin reytinginin düşmesinin ortaya çıkmasını istememesinden kaynaklandığını savundu. Saakaşvili, “Eğer siz, popülerliğinizin ne oranda olduğunu görmek istemiyorsanız, o zaman, reformları yönetme yetkisine sahip değilsiniz”, diye konuştu.

SAAKAŞVİLİ VE YATSENYUK ARASINDA POLEMİK ŞİDDETLENİYOR

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk ile Odessa Valisi Mihail Saakaşvili arasında son haftalarda başlayan polemik, giderek şiddetleniyor. Saakaşvili’nin Başbakan Yatsenyuk’u etkisiz kalmakla suçlamasına Yatsenyuk, “Eğer Saakaşvili Gürcistan’da her şeyi iyi yapmış olsaydı, bugün ülkesinden ayrılmak zorunda kalmazdı”, şeklinde yanıt vermiş, Saakaşvili de buna verdiği yanıtta, kendisinin Gürcistan’ın başında olduğu dönemde, Gürcistan’ın şimdiki Ukrayna’dan farklı olarak, savaş şartlarında bile rekor düzeyde ekonomik büyüme kaydettiğini söylemişti.

SON TARİH 11 ARALIK

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı’nın internet sitesinde Eylül ayında, Saakaşvili’nin başbakan olmasını talep eden bir dilekçe yayımlanmış ve bu dilekçe, cumhurbaşkanı tarafından gözden geçirilmesi için gereken asgari 25 bin imzaya kavuşmuştu. Konuyla ilgili yanıt veren Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Saakaşvili’nin başbakan olmasının 11 Aralık tarihine kadar söz konusu olamayacağını, zira mevcut hükümetin faaliyet programının 11 Aralık’a kadar sürdüğünü belirtmişti. (Deniz Berktay/DHA)