Saakaşvili'nin ekibinin maaşını ABD ödeyecek

Saakaşvili'nin ekibinin maaşını ABD ödeyecek
Saakaşvili'nin ekibinin maaşını ABD ödeyecek
Gürcistan eski cumhurbaşkanı ve Ukrayna'nın Odessa Valisi Mihail Saakaşvili, yeni ekibinin maaşlarının ABD tarafından ödeneceğini söyledi.

RADİKAL - Ukrayna'da Odessa Valisi olarak görev yapan eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin yeni ekibinin maaşları ABD tarafından ödenecek. Odessa halkı ise yeniden sokağa çıkarak Saakaşvili'nin istifasını istedi. 

Ukrayna'nın güneybatısındaki Karadeniz kenti Odessa'ya vali olarak atanan Mihail Saakaşvili, kente gelen ABD'nin Kiev Büyükelçisi Geoffrey Pyatt ile görüştü. Mihail Saakaşvili, Pyatt ile yaptığı görüşmede, ABD'li uzmanların Odessa'nın yeni oluşturulacak polis teşkilatını eğiteceği konusunda uzlaşma sağlandığını dile getirirken, ABD hükümetinin ayrıca Odessa'da yolsuzlukla mücadele çerçevesinde, "Saakaşvili'nin Odessa'daki yeni çalışma ekibinin aylık maaşlarını da ödemeye razı olduğunu" sözlerine ekledi.

Saakaşvili Odessa Valisi oldu

YOLSUZLUKLA MÜCADELEDE İLK MÜTTEFİK ABD

Gürcistan'da hakkında 'yolsuzluk' iddiasıyla yakalama kararı bulunan Saakaşvili, Odessa'da yolsuzlukla mücadele alanında yeni eylem planı kabul ettiklerini ifade ederek, bu konuda uluslararası toplumdan destek geldiğini ve ABD hükümetinin bu çerçevede ilk yardım elini uzattığını kaydetti. Saakaşvili, ABD'nın sadece teknik olarak değil, belki de mali yönden de Odessa'da çalışacak yeni ekibi desteklemeye hazır olduğunu ifade ederken, kentte yolsuzlukla mücadeledeki ilk müttefiklerinin ABD olduğunu vurguladı. 

Pyatt, gelecek hafta da ABD'li uzmanların Odessa'da yeni kurulacak polis teşkilatını eğitmek üzere ülkeye geleceğini kaydederken, ülkesinin ayrıca kentte yolsuzlukla mücadele edecek ve yerli ve yabancı uzmanların yer alacağı kurumun oluşturulmasını da destekleyeceğini sözlerine ekledi.

Saakaşvili, Poroşenko'nun serbest danışmanı oldu

ODESSA HALKI YENİDEN SOKAKTA: SAAKAŞVİLİ EVİNE DÖN!

Öte yandan, Vali Mihail Saakaşvili'nin istifasını talep eden vatandaşlar protesto gösterisini düzenledi. Kent merkezindeki Gaydar Caddesi'ni trafiğe kapatan protestocular, Saakaşvili'nin 2008 yılında kravatını çiğnerken BBC kameralara yakalandığı ana atıfta bulunmak için bir keçiye kırmızı kravat taktılar.  Protesto gösterisinde "Saakaşvili evine dön" ve "Saakaşvili — savaş suçlusu" yazılı pankartlar taşındı.

Eylemin organizatörlerinden Mihail Koşelev, "Odessa, çıkarlarını koruyacak normal yerel valiye sahip olmalı, deli bir savaş suçlusu olan bir valiye değil. Odessa, Saakaşvili'nin kollarının dirseklere kadar kanda olduğunu iyi hatırlıyor. Güney Osetya'da sivil mahallelere ateş açılması emrini veren oydu. Orada yüzlerce sivil öldürüldü. Osetya'da katliam yaptı, şimdi de Transdinyester'de katliam yapmak için Odessa'ya geldi" dedi.

Eylem sırasında, üniforma giyen kimliği belirsiz kişilerin protestoculara saldırması üzerine iki grup arasında arbede yaşandı. (Sputnik)

Saakaşvili'nin banka hesaplarına ve mal varlığına haciz