Sabah el hayr General Sisi

Sabah el hayr General Sisi
Sabah el hayr General Sisi
Mısır'da darbenin en pratik sonuçlarından bir diğeri: El Cezire 'out', El Arabiye 'in'. Bu da müdahalenin dış çerçevesi ve bölgasel denklemin nasıl birden bire el değiştirdiğinin göstergesi
Haber: FEHİM TAŞTEKİN / Arşivi

KAHİRE - Kahire’de olup bitenleri tepeden görmek için azcık fark ödeyerek yerleştiğim Tahrir manzaralı otel odamı gürültüsüyle, ışıklarıyla işgal eden darbe şenliği saatlerce sürdü. Sabaha karartılmış ekranlarla uyandık. Müslüman Kardeşler ve onlara yakın televizyonlar susturulmuş, kadroları da içeri alınmıştı. Devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve bazı yardımcılarının istihbarat merkezinde tutulduğu da bir diğer gri haber . Darbeye uyanmak da böyle bir şey. Tahrir’e baktım, çadırlar ve küçük bir kitle kalmış: Darbe sarhoşları.

 

 

Mısır darbesinin ilk durum raporuEL CEZİRE ‘OUT’, EL ARABİYE ‘İN’

Mısır Cumhurbaşkanı Mursi gözaltına alındı


Darbenin en pratik sonuçlarından bir diğeri: El Cezire ‘out’, El Arabiye ‘in’. Bu da müdahalenin dış çerçevesi ve bölgasel denklemin nasıl birden bire el değiştirdiğinin göstergesi. El Cezire Müslüman Kardeşler’in mikrofonuydu, El Arabiye ise Mursi ile sırf laik bloka karşı kurulmuş zoraki ortaklığı son viirajda terk edip darbeci General Abdulfettah Sisi’nin yanında yer alan Selefileri parlatan Suudi sermayeli Birleşik Arap Emirlikleri merkezli kanal. Tahrir’in ordu ile el ele elde ettiği zaferin Katar eksenine vurulmuş bir darbe olduğunu sokaktaki insan dahil herkes biliyor.


“DARBE Mİ?”

Obama'dan darbecilere: Bu işi fazla uzatmayın


Dün gece Mursi’nin görevine son verildiğinde gerek Tahrir gerek Tahrir’e çıkan yollarda ayaküstü insanlarla konuştum: “Bu darbeyi nasıl...” diye başlayan her soruya verilen tepki ortak: “Hayır bu darbe değil.” Tartıştım ama kimseyi bunun bir darbe olduğuna ikna edemedim. Üstelik bunların çoğunluğu 2012'deki seçimde eski rejimin adamı Ahmet Şefik kazanmasın diye Mursi'ye oy vermiş insanlar. Güttükleri mantık şöyle: “Hüsnü Mübarek sokaklara 11 milyon insan döküldüğünde gitti. Mursi'ye karşı 20-30 milyon yürüdü. Bu Mursi'nin aldığı oydan çok fazla. Ama istifa etmedi, halkın sesini dinlemedi. O gitmeyince ordu halkın arzusunu yerine getirdi.”

“Bu arada demokrasi de gümbürtüye gitti, Mısır tekrar Mübarek’in devrildiği yere geri döndü, hatta daha geriye gitti” diye itiraz ettiğimde birinin verdiği yanıt şu oldu: "Mursi’ye 3 yıl daha tahammul edemezdik. Geçen bir yılda her şey kötüye gitti. Elektrikler bazı yerlerde günde iki, üç, hatta dört saat kesiliyor. Bazı kentlerde su akmıyor. Petrol sıkıntısı hat safhada. Mursi sadece kendi yandaşlarına çalıştı. Açılan istimdam kapılarına Müslüman Kerdeşler girdi, başkaları değil. Mursi’ye şans verdik ama artık yeter."

Fehim Taştekin yazdı. "Mısır, Nasır'a selam durdu "


Müslüman Kardeşler ise bunu katıksız darbe olarak görüyor. “Oy verdiğiniz halde neden bu kadar öfke duymaya başladınız” sorusuna birçok kişinin verdiği yanıt da aşağı yukarı aynı: “Mursi vatanı sattı.” Kime sattı sorusunun yanıtı da otomatiğe bağlanmış: “Katar’a...” Tahrir’de Mübarek'e isyan sırasında Mursi'ye karşı olduğu kadar küçük düşürücü çizim ve figürler görmemiştim. Mursi’yi yeren afiş ve çizimlerde Katar şeytani bir figür!

General Sisi, 'yol haritası'nı açıkladı


“SİSİ VATANİ MURSİ DEĞİL”


Sisi ve Mursi karşılaştırması Tahrir'de sloganlara yansıyor. Sorunca da "Sisi vatani (vatansever), Mursi değil" diyorlar. Tartışılır. Mısırlının paradigması böyle. Asker olsun de ne olursa olsun, bitmek tükenmek bilmeyen bir kredi!

Otelin lobisinde biriyle karşılaştım, gazeteci olduğumu anlayınca sordu, “Nasıl buldun” diye. “Kitle destekli darbe bu” dedim, o da “Hayır” diye bastı itirazı. Adam okumuş belli. Ben de itiraz ettim:

- Tamam diyelim Mursi kötü, peki idealindeki lider kim?

- Bence (Enver) Sedat gibi biri olmalı?

- Neden Sedat?

- Sedat güçlüydü, iradeliydi, bugünün sorununu yarına bırakmazdı.

- Niye Abdunnasır değil de Sedat?

- Senin fikrin ne. Sen söyle...

- Sedat Mısır'a konsantre oldu, Nasır ise tüm Ortadoğu 'ya. Arapları birleştirme ideali vardı. Mursi dışarıya ilgi açısından Nasır'a benziyor, Nasır Arap milliyetçisiydi, Mursi islamcı...

- Sen biliyorsun bu işleri

Bu sözün ardından bir beşlik çaktı.

Mursi’nin dış gündemi bu kitleyi belli ki rahatsız etmiş. Müslüman Kardeşler’in ideolojisine karşı Arap ve Mısır milliyetçiliği patlama yapmış. Sanki Mursi ülkeyi bölecek bir şey yapmış gibi kadın erkek herkesin sloganı: “Tek Mısır”.

Mursi, askeri darbeyi kabul etmiyorADLİ DE KİM?

Mısır’da bugün de Mursi’nin gidişine kutlayan korna ve düdük seslerine rağmen hava kasvetli. Darbeden sonraki gün kimsenin önünü görebildiğini sanmıyorum. Mursi sonrasına dair öngörüler askerlerin hakemliğine bel bağlamış durumda. “Yeter ki Mursi gitsin” mottosunun sonunun ne olacağı belli değil. İşsizlikten yakınan Adil adlı mühendise sordum:

- Mursi'den kurtuldumuz şimdi ne olacak?

- Geçici hükümet kurulacak, seçime gidilecek.

- Kafanda bir lider adayı var mı?

- Muhammed el Baradey olabilir, onun ekibi var, yurtdışı deneyimi var.

- Peki Adli Mansur hakkında ne düşünüyorsun?

- O kim, tanımıyorum?

- Askerin atadığı yeni devlet başkanınız.

O güldü, ben iki kat güldüm...

Sabah ola hayrola dedik. Bakalım Mısır sabahları daha nelere gebe, bekleyip göreceğiz.