Saddam Hüseyin'in idam ipine 7 milyon dolar

Saddam Hüseyin'in idam ipine 7 milyon dolar
Saddam Hüseyin'in idam ipine 7 milyon dolar
Irak'ın 2006'da idam edilen eski cumhurbaşkanı Saddam Hüseyin'in idam ipinin açık artırmaya çıkarıldığı ve çeşitli ülkelerden yapılan tekliflerin 7 milyon dolardan başladığı bildirildi.

RADİKAL – Irak’ın 2003’te devrilen ve 2006’da idam edilen eski lideri Saddam Hüseyin’i asmak için kullanılan ip açık artırmaya çıkarılıyor. İdam ipi için sunulan tekliflerin 7 milyon dolardan başladığı bildirildi.

Independent’ta yer alan habere göre, Irak’ın eski İçişleri Bakanı Dr. Muvaffak el-Rubai’nin evinde bulunan ipe iki Kuveytli iş adamından, bir İsrailli aileden, bir bankadan ve İranlı bir dini kuruluştan teklif yapıldı. Rubai’nin, idam ipini, Bağdat’ın kuzeyindeki evinin salonunda bulunan bir Saddam heykelinin boynuna sarılı olarak sakladığı belirtildi.

7 MİLYON DOLARDAN FAZLA İSTİYOR

Olası alıcılarla pazarlık yaptığı ifade edilen Rubai’nin, ip için 7 milyon dolardan fazla istediği öne sürülüyor. Rubai’nin ipi, idamın hemen ardından birlikte çalıştığı insanlar aracılığıyla elde ettiği bilgiler arasında.

Rubai’nin “ nefret ve cahillikle kaplı” olarak nitelediği idam ipinin satışından elde edilecek gelir hazineye bağışlanacak.