Sadr'dan Anbar operasyonunun ismine tepki

Sadr'dan Anbar operasyonunun ismine tepki
Sadr'dan Anbar operasyonunun ismine tepki
Iraklı Şii lider Mukteda es-Sadr, Şii milislerin Anbar operasyonu için kullandığı 'Emrindeyiz ya Hüseyin' ismini eleştirdi ve yeni isim olarak 'Emrindeyiz ya Anbar'ı önerdi.

RADİKAL - Iraklı Şii din adamı Mukteda es-Sadr, Şii milislerin orduyla beraber başlattığı Anbar operasyonunun adını eleştirdi. Sadr yaptığı yazılı açıklamada, operasyona verilen "Emrindeyiz ya Hüseyin" adı için "Şüphesiz yanlış anlaşılacak" dedi.

Al Jazeera'de yer alan habere göre, “Bence, bu tarz isimlerin seçilmesi durumu daha çok alevlendirebilir ve zaferleri yok eder. Bu kod adının resmi olmadığını ve hükümet yetkililerinin onu reddettiklerini duydum. Allah onlardan razı olsun" diyen Sadr, her vatanseverin ve mezhepçilikten uzak Iraklının bu adı tanımaması gerektiğine dikkat çekti ve operasyonun "Emrindeyiz ya Anbar" anlamına gelen "Lebbeyk ya Anbar" olması gerektiğini söyledi.

Pentagon'dan Ramadi operasyonunun ismine tepki

PENTAGON'DAN DA ELEŞTİRİ GELMİŞTİ

Şii milisler, merkezi IŞİD’in eline düşen Anbar eyaletine yönelik operasyona "Emrindeyiz ya Hüseyin" anlamına gelen "Lebbeyk ya Hüseyin" adının verildiğini açıklamıştı. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) dün, bu adın ‘mezhepçi’ olduğunu ifade etmişti.

İbadi: Ramadi birkaç gün içinde geri alınacak

Pentagon Sözcüsü Steve Warren, Şii milislerin Sünni yoğunluklu Anbar'a yönelik operasyona verdiği kod adıyla ilgili olarak "Açıkça mezhepçi bir kod adı ve bunun bir yardımı yok" yorumunu yapmıştı.

Kasım Süleymani: ABD'nin IŞİD'le savaşma isteği yok

IŞİD, Irak’ın batısındaki Sünni yoğunluklu Anbar eyaletinin merkezi olan Ramadi kentini geçtiğimiz hafta ele geçirmişti. Irak ordusu Ramadi'yi IŞİD'den geri almak için operasyon hazırlığı sürdürürken Başbakan Haydar İbadi, Şii milislerin Ramadi operasyonuna katılması için talimat vermişti.

Irak ordusu Anbar'da operasyona başladı