Sağ Sektör lideri Yaroş istifa etti

Sağ Sektör lideri Yaroş istifa etti
Sağ Sektör lideri Yaroş istifa etti
Ukrayna'da faşist Sağ Sektör'ün lideri Dmitry Yaroş'un istifa ettiği açıklandı.

RADİKAL - Ukrayna'da aşırı sağcı Sağ Sektör'ün lideri Dmitry Yaroş görevinden istifa etti. Sağ Sektör'den yapılan açıklamada, Yaroş'un örgüt içindeki entrikalar yüzünden görevi bıraktığı belirtildi. Ukraynalı neo-Nazi örgütü Sağ Sektör'ün lideri istifa ettiğini açıklayarak Facebook hesabından, "Örgüt içinde yaşananlardan kişisel sorumluluk taşıyorum. Örgüt içinde ‘önemli bir misafir' olamam. Bu yüzden Sağ Sektör liderliği görevinden ayrılıyorum, bununla birlikte milliyetçi ve devrimci olarak kalıyorum" ifadelerini kullandı.

Sputnik'te yer alan habere göre, Sağ Sektör Basın Dairesi'nden yapılan açıklamada, Dmitriy Yaroş'un örgüt içindeki entrikalar yüzünden görevden ayrıldığı açıklandı. Örgütün isimleri açıklanmayan bazı üyelerinin Yaroş'a mektup yazarak, başta devrimci çizgiden sapılması dahil örgütün temel sorunlarına işaret ettiler. Yaroş'un girişimiyle, 8 Kasım'da Kiev'de konferansın yapılması kararı alındı. Ancak örgüt lideri bu konferansa katılamadı.

Sağ Sektör sokağa çıktı, 'yeni devrim' ilan etti

Konferansta, "Merkezinde, Petro Poroşenko'nun haydut rejiminin meşru iktidar olarak tanınmaması ile devrimci mücadele yolunun alternatifsizliğinin yer aldığı hareketin stratejik rotaları" belirlendi. Konferansın ardından, "Kendi ticari çıkarları, hırslarını güden ve muhtemelen gizli servislerle bağlantısı bulunan bazı kişilerin, Yaroş'un konferansta alınan kararları ve devrimci stratejiyi reddetmesi için elinden geleni yaptığı" ifade edildi. 

Ukrayna'da eşcinsel çifte biber gazlı saldırı

Açıklamada, "Bu kişiler, uzun süredir hareketin saflarında yer alıyor ve yaltaklığa, entrikalara ve dedikodulara başvurarak Yaroş'un politikasını etkilemeye çalışıyordu. Bu kişilerin faaliyeti, Yaroş'un görevden ayrılmak zorunda kaldığı duruma getirdi" dendi.

Kiev'de LGBTİ yürüyüşüne saldırı