Sağ Sektör'den Kiev'e tehdit

Sağ Sektör'den Kiev'e tehdit
Sağ Sektör'den Kiev'e tehdit
Ukrayna'nın batısındaki Mukaçevo'da polisle çatışan aşırı sağ görüşlü Sağ Sektör örgütü, silahlarını teslim etmeyeceklerini ve ülke genelinde protesto eylemlerine devam edeceklerini duyurdu. Sağ Sektör, Kiev'i de tabur göndermekle tehdit etti.

RADİKAL - Mukaçevo'da dün emniyet birimleriyle yaşanan silahlı çatışmanın ardından ormanlık bir alana çekilen 'Sağ Sektör' örgütü üyeleri, silahlarını teslim etmeyeceklerini söyledi ve emniyet birimlerinin yasa dışı eylemlerinden dolayı ülke genelinde protesto eylemleri başlattı. 

Sputnik'te yer alan habere göre, Mukaçevo'ya giden örgütün lideri ve milletvekili Dmitriy Yaroş, yaptığı açıklamada, örgüt üyelerini, olayların gerçek suçlularının yakalanarak cezalandırılmasına ve İçişleri Bakanı Arsen Avakov'un istifa etmesine kadar ülke genelinde protesto eylemlerini sürdürmeye çağırdı.

Kiev'de LGBTİ yürüyüşüne saldırı

ARAÇ GİRİŞİNİ ENGELLEMEK İSTİYORLAR

Öte yandan Sağ Sektör'un esas protestoları Kiev'deki Devlet Başkanlığı İdaresi önünde devam ediyor. Üyeler, eylemlerinin bastırılmasını önlemek için Kiev'in girişlerinde kontrol noktaları oluşturmaya başlarken, bu noktalar üzerinden kente zırhlı araçların girişini engellemek istiyor.

Odessa Katliamı'nın birinci yılı

'HÜKÜMET İŞTE O ZAMAN GAZABIMIZI GÖRÜR' 

Sağ Sektör Basın Sözcüsü Artem Skoropadskiy de düzenlediği basın toplantısında, doğudaki operasyonlara hazırlanan Sağ Sektör örgütü gönüllülerinden oluşan 19 taburun da gerekirse, başkanlık idaresi önündeki eylemlerine çağrılacağını söyledi. Skoropadskiy, "İşte o zaman hükümet, örgüt üyelerinin gazabını görecektir" dedi.

Protesto eylemlerinin Avakov'un istifa etmesine kadar devam edeceğini kaydeden Skoropadskiy, "Emniyet birimleri 20 yılı aşkın süredir Zakarpatya'da yasa dışı kaçakçılığı kendi elinde tuttu. Avakov döneminde de bu değişmedi. Ülke genelinde yolsuzluklar almış başını gidiyor. Biz, sadece barışçıl bir eylem yapmak istemiyoruz. Gerekirse, hükümet ile sert konuşabiliriz" diye konuştu.

Saakaşvili'nin ekibinin maaşını ABD ödeyecek

'ÇOK SAYIDA SİLAHIMIZ VAR'

Sağ Sektör gönüllülerinden oluşan 13. Tabur'un komutanı Aleksey Bık da örgüt üyelerinin elinde, doğudaki çatışmalarda elde ettikleri çok sayıda silahın bulunduğunu hatırlatarak, Mukaçevo'daki örgüt üyelerinin de elde ettikleri silahlarla dağlık alana çekildiğini belirtti.

Örgütü üyeleri ile polis arasında dün çıkan çatışmada 3 kişi ölmüş, 9 kişi yaralanmıştı.

Saakaşvili'ye 'Türkiye' suçlaması