'Şahin'leri yumuşatan Obama Kongre'den emin

'Şahin'leri yumuşatan Obama Kongre'den emin
'Şahin'leri yumuşatan Obama Kongre'den emin
Senato'nun şahinleri McCain ve Graham'den şartlı destek alan Obama, Kongre'nin Suriye'ye müdahale yönünde oy kullanacağına güveninin tam olduğunu söyledi. Obama, muhaliflerin, Esad'ı yenmesi için ABD'nin geniş katılımlı bir planı olduğunu da belirtti.

ABD yönetiminin Suriye ’ye müdahale için onay almaya çalıştığı Kongre üyelerine yönelik ikna turları sürerken, Başkan Barack Obama önceki gün ‘sınırlı değil güçlü müdahale’ yanlısı Cumhuriyetçi senatörler John McCain ve Lindsey Graham ile bir araya geldi. Beyaz Saray’ın önerdiği ‘sınırlı süre ve kapsamdaki’ bir askeri eylemi, Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın iktidardan uzaklaştırılmasına yetmeyeceği için desteklemeyeceklerini açıklayan McCain ve Graham’ın, Obama ile görüşmelerinin ardından tonlarını yumuşatmaları dikkat çekti. İki senatör, ‘Obama’nın artık daha geniş bir operasyonun mümkün olduğunu düşündüğünü ve muhalefeti güçlendirip Esad’ı devirmeye yardımcı olacak ciddi bir plan oluşturmakta olduğunu’ aktardı.
Nitekim Obama da dün ‘Kongre’nin askeri müdahale yönünde oy kullanacağına güveninin tam olduğunu’ söyledi. Beyaz Saray’da Kongre başkanlarıyla görüşmesinin ardından konuşan ABD Başkanı, müdahaleyle Esad’ın kimyasal silah kullanım kabiliyetini ortadan kaldıracaklarını vurgulayıp Kongre’nin Suriye ile ilgili oylamayı mümkün olan en kısa zamanda gerçekleştirmesini isteyeceğini belirtti.

“Irak ya da Afganistan değil”

Obama’nın Amerikan halkına yönelik olarak ‘Suriye’ye müdahalenin sınırlı olacağını, Irak ve Afganistan’daki gibi uzun bir savaş olmayacağını’ vurgulaması da dikkat çekti: “Sınırlı bir müdahale planlıyoruz. Orantılı bir operasyon olacak. Esad’ın askeri kapasitesini geriletmeyi hedefliyoruz.” Obama, rejimin askeri kapasitesini geriletirken, aynı anda muhalifleri güçlendirecek bir stratejiye sahip olduklarını da dile getirdi. Kara harekatı planlamadıklarını yineleyen Obama, “Bölgedeki müttefiklerimiz Türkiye , Ürdün ve İsrail’i korumak için hareket etmeliyiz” dedi.
Görüşmeye katılan Temsilciler Meclisi Sözcüsü John Boehner de, Obama’yı destekleyeceğini açıklayıp diğer Cumhuriyetçilerin de aynı yönde adım atmalarını istedi. Kimyasal silah kullanımının yanıtsız gerektiğini savunan Boehner, “Esad’ı durduracak ve bu tür saldırılara göz yumulmayacağını tüm dünyaya gösterecek güç ve kapasite yalnızca ABD’de var” dedi.

‘ABD’nin itibarı zedelenir’

Obama ile toplantıları sonrasında konuşan McCain, ‘isyancıların silahlandırılması için daha fazla şey yapması ve saldırının Suriye ordusunu zayıflatacak kadar cezalandırıcı olması kaydıyla sınırlı operasyona destek vereceğini’ Başkan’a ilettiğini açıkladı. McCain, Obama’nın isyancılar için daha fazla şey yapılması fikrine genel destek verdiğini belirtse de detaylarda anlaşmadıklarını vurguladı. ‘Şahin’ senatörlerin, ‘Kongre’nin Obama’nın yetki talebini reddetmesinin Başkan’ın ve ABD’nin kredibilitesinin altını kazıyacağını’ söylemesi de dikkat çekti. McCain daha sonra NBC’ye demecinde de Obama’nın talebine ‘savaş alanındaki durumu tersine çevirecek bir hamle olması şartıyla destek vereceğini’ yinelerken, ‘müdahale kapsamında Suriye’nin hava savunma sistemlerinin çökertilmesi gerektiğini’ savundu. Kongre onayının, ‘güç dengesini değiştirip muhaliflere mücadele şansı verecek nitelikte olmaması halinde istenen etkiye sahip olmayacağının’ altını çizen Senatör, “Obama’nın sınırlı müdahale yerine daha etkili çözüm düşündüğünü söyleyebilirim” vurgusu yaptı. McCain’in yine ‘kredibilite’ vurgusu yapması da gözden kaçmadı: “Kongre tasarıyı reddederse, bunun felaket sonuçları olur. ABD’nin dost ve düşmanları nezdindeki itibarı paramparça olur. Bu sadece Obama’yı değil gelecekteki başkanlarını da etkiler.”