Şaka değil! Ayakkabısından uranyum çıktı

Şaka değil! Ayakkabısından uranyum çıktı
Şaka değil! Ayakkabısından uranyum çıktı
Siera Leone vatandaşı Patrick Campbell(33) isimli bir kişi, New York Uluslararası JFK Havalimanı'nda ayakkabısına sakladığı uranyumla yakalandı.

2012'de İran 'a uranyum sevkiyatı yapan kişileri ortaya çıkarmak üzere Alibaba.com'a ABD gizli servis elemanları tarafından bırakılan ilana cevap veren Cambell, İran'a 1000 ton sarı pasta uranyum satmak üzere için yola çıktı.

Bagajındaki ayakkabısına sakladığı numune uranyumla ABD'ye gelen Cambell, New York JFK Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yapılan aramada ayakkabısının içinde özel kutuda saklanmış uranyum numunesi bulundu.

NÜKLEER SİLAH YAPIMINDA KULLANILIYOR

Cambell'in sözde alıcı ile buluşup uranyumun saflığını ölçmek üzere Miami'ye gitme planı yaptığı öğrenildi. Mahkemeye çıkartılacak olan Cambell, yasadışı radyoaktif madde ticareti, İran'a uygulanan ABD ambargosunu delmeye çalışmak gibi bir dizi suçtan 20 sene hapis ve 1 milyon dolar para cezası ile karşı karşıya. Sarı pasta uranyum madeni, zenginleştirildiğinde nükleer yakıt ya da nükleer silah yapımında kullanılabiliyor.(aksam.com.tr)