"Sakine için geri sayım başladı!"

"Sakine için geri sayım başladı!"
"Sakine için geri sayım başladı!"
İran'da recm cezasına çarptırılan Sakine Aştiyani'nin avukatı, müvekkiline verilen bu cezanın, Ramazan ayının bitmesiyle yakında uygulanabileceğini söyledi.


TAHRAN - Aştiyani’nin avukatı Cavid Hutan Kian, Associated Press ajansına yaptığı açıklamada, Ramazan ayının bu hafta bitmesiyle iki çocuk annesi müvekkiline, "her an" recm cezasının uygulanabileceğini belirterek, müvekkilinin ayrıca geçen hafta 99 kırbaçla cezalandırıldığını doğruladı.

Kian, İngiliz gazetesi Times of London’da yayımlanan başı açık kadın fotoğrafı yüzünden verilen kırbaç cezasının, geçen perşembe günü infaz edildiğini, bu bilginin yine geçen hafta Aştiyani’nin tutulduğu cezaevinden çıkan bir mahkumdan edinildiğini ifade ederek, geçen aydan bu yana müvekkiliyle doğrudan görüşme yapmasına izin verilmediğini söyledi.

Aştiyani’nin oğlu Seccad Kadirzade de, sözkonusu gazetede yayımlanan başı açık kadın fotoğrafının yanlışlıkla annesine ait olduğunun yazılmasının, annesine 99 kırbaç cezasına mal olduğunu iddia etmişti.

Fotoğrafı yayınlayan Times of London gazetesi ise bugünkü baskısında yapılan hata için özür dilerken, yeni cezanın "sadece bir bahane" olduğunu savunmuştu.

Tahran yönetiminden ise kırbaç cezasıyla ilgili olarak hala doğrulama gelmedi.

İTALYA DIŞİŞLERİ BAKANI FRATTİNİ
Bu arada İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, Sakine Aştiyani ile ilgili hiçbir kararın alınmadığını söyledi.

Bakan Frattini, Aştiyani’nin avukatının, müvekkilinin Ramazan sonunda idam edilebileceğine yönelik açıklamasının ardından gazetecilere "Önceki gün, AB dönem başkanlığını yürüten Belçika ile birlikte Tahran nezdinde bir girişimde bulunduk. Büyükelçimiz İranlı yetkililerle görüştü ve bize hiçbir kararın alınmadığını söylediler" dedi.

Frattini ayrıca, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki’yi de bu konuyu görüşmek üzere Roma’ya davet etti.

Öte yandan Avrupa Parlamentosu adına açıklama yapan tarımdan sorumlu komiser Dacien Ciolos da, uygulamanın insanlık dışı olduğunu belirterek, "Sadece taşlanarak öldürülmek fikri bile o kadar barbarca ki, tamamımız bunu kınamalıyız" dedi.

Avrupalı milletvekillerinin çarşamba günü Sakine Aştiyani lehine bir oylama yapması bekleniyor.

İki çocuk annesi Sakine Muhammedi-Aştiyani, kocasının ölümünden sonra iki kişiyle birlikte olduğu gerekçesiyle 2006’da recm cezasına çarptırılmıştı. (aa)