Saldırgan eski asker, yeni Budist

Saldırgan eski asker, yeni Budist
Saldırgan eski asker, yeni Budist

ABD ’nin başkenti Washington’daki bir donanma üssünde yaşları 46 ila 73 arasında değişen 12 kişiyi öldürdükten sonra olay yerinde vurulan siyah saldırganın 34 yaşındaki eski astsubay Aaron Alexis olduğu tespit edildi. FBI, ilk açıklamaların aksine Alexis’in yalnız hareket ettiğinin belirlendiğini ve saldırının terörle bağlantılı olduğunu gösteren bir kanıta henüz ulaşılmadığını açıkladı. Saldırının sebebi gizemini koruduğu için de gözler Alexis’in ‘sorunlu geçmişine’ çevrildi.
FBI, New York doğumlu olan ve yaşadığı Teksas eyaletinin Forth Worth kentinden 1 ay önce Washington’a gelen Alexis’in, 2007-2011 arasında donanmada görevli olduğunu açıkladı. Donanmanın iç internet ağıyla ilgili işler yapan ve Hewlett-Packard’a bağlı The Experts adlı taşeron firmada sözleşmeli teknisyen olarak çalışan Alexis’in bu sebeple üsse giriş kartına sahip olduğu kaydedildi. Yetkililer, görevi sırasında Ulusal Savunma Hizmet Madalyası ve Teröre Karşı Küresel Savaş Hizmet Madalyası gibi standart askeri ödülleri alan Alexis’in ‘genel terhis’le ordudan ayrıldığını belirtti. Ancak yetkililer, sicilinde bir sorun olduğuna işaret eden ‘genel terhis’ ifadesine karşın konuya dair detay vermedi. Bazı kaynaklar disiplin vakaları olduğunu söylerken, basında Alexis’in iki kez silah kullanmaktan sabıkası olduğunu yazdı. Haberlere göre, 2004’te Seattle’da bir otoparkta kendisine ‘saygısızlık eden’ bir inşaat işçisinin arabasının lastiklerine ateş açtığı için gözaltına alınan Alexis, 2010’da da Forth Worth’teki apartmanında üst kattaki daireye ateş etti. Alexis olayın silahını temizlerken kazayla gerçekleştiğini savundu. Kurşunlardan şans eseri kurtulan kadın komşusu ise polise Alexis’in kendisine gürültü yaptığı iddiasıyla otoparkta çıkıştığını ve kendini tehdit altında hissettiğini anlattı.
Seattle’daki olaydan sonra ise Alexis polise ‘öfkenin tetiklediği geçici bilinç kaybı yaşadığını ve ateş açtığını 1 saat sonra hatırladığını’ anlattı. Alexis ayrıca 11 Eylül’de New York’ta olduğunu ve saldırıların kendisini ‘tedirgin ettiğini’ de belirtti. Nitekim basın da Alexis’in babasının, Seattle’daki dedektiflere ‘oğlunun 11 Eylül sonrasında gönüllü kurtarma çalışmalarına katıldığını ve bu sebeple post-travmatik stres bozukluğu ile öfke kontrolü sorunları yaşadığını’ anlattığını yazdı. Alexis’in donanmadayken de ‘ayrımcılıktan şikâyet ettiği’ belirtildi. Alexis’in kayınbiraderi Anthony Little ise eşinin 5 yıldır ağabeyiyle görüşmediğini belirtip “Kimse böyle bir şey yapmasını beklemiyordu. Tüm aile için şok oldu” dedi.

13 yaşında bir çocuk gibiydi

Öte yandan Alexis’in Forth Worth’deki Taylandlı dostlarının desteğiyle Budizm’e geçtiği ve ‘Wat Busayadhammavanara’ adlı tapınağa gittiği belirtildi. Kendi kendine Tayca konuşmayı öğrenen Alexis’in Taylandlı bir sevgilisi olduğu ve eskiden bir Tayland restoranında garsonluk yaptığı bilgiler arasında. Tapınak görevlisi J. Sirun şunları anlattı: “Dışarıdan sakindi ama kendi içinde çok saldırgandı. Kimseyle yakınlık kurmazdı. Savaştaki bir asker gibiydi. Ancak bu kadar şiddet gösterebileceğini de düşünemezdim. İntihar ettiğini duysam şaşırmazdım ama cinayet işleyeceği aklıma gelmezdi.” Restoran sahibi Oui Suthamtewakul ise “34 yaşındaki bir bedene sıkışmış 13 yaşındaki bir çocuk gibiydi. Daima kendisine ilgi gösterilmesine ihtiyaç duyardı” dedi.