Saldırgandan Tunuslulara: Sizi öldürmüyorum

Saldırgandan Tunuslulara: Sizi öldürmüyorum
Saldırgandan Tunuslulara: Sizi öldürmüyorum
Tunus'un Susa kentinde bir plajda 39 kişiyi öldüren IŞİD militanının, kendisini durdurmaya çalışan Tunuslulara 'Sizi öldürmüyorum ki' dediği ortaya çıktı.

RADİKAL - Kuzey Afrika ülkelerinden Tunus’un Susa kentindeki Riu Imperial Marhaba Oteli’nin plajında 39 kişiyi katlettikten sonra güvenlik güçleri tarafından öldürülen Seyfeddin Rezgui Yakubi (23) adlı saldırganı durdurmak için çevredeki Tunusluların büyük çaba harcadığı ancak militanın onlara aldırış etmediği ortaya çıktı.

IŞİD'in üstlendiği saldırıda sadece yabancı turistleri hedef alan Yakubi’yi yerel halktan kişilerin engellemeye çalıştığı tanık ifadelerinde yer buldu. Batılı turistler, Tunusluların plajda elinde kalaşnikofla yürüyen Yakubi'ye, “Niye bu insanları öldürüyorsun?” diye bağırdığını anlattı. Tanıklar ayrıca, çevredeki inşaatlarda çalışan işçilerin, Yakubi’nin üzerine çimento torbaları ve tuğlalar atarak onu vurmaya çalıştığını ifade etti. Saldırgan ise Tunuslulara alaycı bir şekilde “Sizi öldürmüyorum ki” diyerek yoluna devam etti.

İran küresel terör saldırılarını kınadı

ARKASINDA YÜRÜDÜLER

Tunuslu bir genç olan Yakubi'nin sahilde silahıyla yürürken çekilen görüntüsü de görgü tanıklarının ifadeleriyle örtüştü. Görüntüde saldırgan yürürken, arkasında Tunuslu olduğu düşünülen kişiler bulunuyor. Yakubi ise kendisini izleyen bu kişilere karşı herhangi bir hamlede bulunmadan yoluna devam ediyor.

Suriye, Tunus'taki sahil katliamını kınadı

'SAKAL BİLE BIRAKMAZDI'

Yakubi’nin 2010 yılında çekilmiş bir videosu yayınlandı. Yakubi videoda kot pantalon, kapşonlu polar ve bir beyzbol şapkası giymiş halde break dans yaparken görülüyor. Yeğeninin her genç gibi cafelere gittiğini, arkadaşlarıyla futbol oynadığını anlatan Yakubi’nin amcası Ali bin Muhammed,  “Jöle kullanırdı, en iyi kıyafetleri giyerdi ve break dans yapardı. Hatta yarışmalara bile katılırdı” dedi. Yeğeninin aşırılık yanlısı olduğuna dair işaretler görmediğini kaydeden amca, “Sakal bile bırakmazdı. Onu sakallı kişilerle de görmedim” diye konuştu.

Turistler Tunus'tan kaçıyor

Tunus'taki sahil katliamını IŞİD üstlendi

REAL MADRİD TARAFTARI

Seyfeddin Rezgui Yakubi’nin Facebook sayfasına bakıldığında İspanyol futbol takımı Real Madrid’e sempati duyduğu gibi detaylar göze çarptı. Facebook hesabından Yakubi’nin geçtiğimiz yılın başlarına kadar radikal paylaşımlar yapmadığı da görüldü. Tunus’ta yayın yapan Mosaique Radyosu, Yakubi’nin katliamı yaptığı plajdan yaklaşık 60 kilometre uzaklıktaki camilerde radikalleştiğini iddia etti. Tunus Başbakanı Habib Essid önceki gün saldırı sonrası aşırılık yanlılarına karşı alınacak önlemler arasında kanunlara uymayan camilerin kapatılacağını saymıştı. Tunus’ta aşırılık yanlısı propagandaların yapıldığı yaklaşık 80 camininin bir hafta içinde kapatılması bekleniyor. (Hürriyet) 

Katliamdan böyle kaçtılar

Tunus'ta iki otele saldırı