@neseidil

Saldırılar ve mülteciler Le Pen'i zirveye taşıdı

Saldırılar ve mülteciler Le Pen'i zirveye taşıdı
Saldırılar ve mülteciler Le Pen'i zirveye taşıdı
Fransa'da son bir yılda meydana gelen terör saldırıları ve mülteci akını, aşırı sağcı Le Pen'in yükselmesine yardımcı oldu.
Haber: NEŞE İDİL - nese.idil@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – Fransa, Pazar günü yapılan bölgesel seçimlerde aşırı sağın yükselişine sahne oldu. Bölgesel seçimlerin ilk turunu, Marine Le Pen (47) liderliğindeki aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi (FN), oyların yüzde 28’ini alarak önde bitirdi. Sonuç, Fransa’da son bir yılda meydana gelen terör saldırıları ve mülteci akını karşısında halkın giderek daha sert politika istemesi göz önünde bulundurulduğunda birçok uzmanı şaşırtmadı.

7 Ocak’ta Paris’teki Charlie Hebdo binasına ve 13 Kasım’da yine başkentte birçok noktaya düzenlenen terör saldırıları sonrasında halkta oluşan korku, tedirginlik ve kızgınlığı avantaja çeviren Le Pen’in en büyük vaadi güvenlik önlemlerini artırmaktı. Seçim öncesi yapılan anketlerde Fransa halkının önceliğinin, önceki yılların aksine iş bulmak değil güvenlik olduğunu gören Le Pen, aşırı sağın ana vaatlerinden biri olan güvenliği halka sundu. Bu vaadinin onlarca kişiyi saldırılara kurban vermiş ülkede işe yaradığını gören ve İslamofobi ile yabancı karşıtlığının hızlı yükselişinin bilincinde olan Le Pen, mülteci ve Avrupa Birliği karşıtlığıyla biliniyor. Küreselleşme ve çokkültürlülüğü reddetme; bu kavramlara düşmanlık duyma üzerinden politika geliştiren Ulusal Cephe işsizlik rakamlarının da rekor seviyeye ulaştığı bir dönemde tarihi kabul edilebilecek bir zafer kazanmış oldu.

Konu hakkında Deutsche Welle için bir yazı kaleme alan Barbara Wesel, Le Pen’in oylarının büyük bölümünü toplumun kayıp kesimlerinden aldığını ifade ediyor. Her üç kişiden birinin oyunu alan Le Pen’in ekonomik programının “tamamen saçma ve son derece tutarsız” olduğunu ifade eden Wesel, Ulusal Cephe’nin birinci sıraya oturmasını Le Pen’in “ustalık eseri” olarak nitelendiriyor.

Le Pen Ulusal Parti'den ihraç edildi

Ulusal Cephe’nin zaferini Reuters’a değerlendiren Viavoice anket şirketinin başkanı Francois Miquet-Marty, Le Pen’in, partiyi babası Jean-Marie Le Pen’in partiden ihraç edilmesini de içeren “şeytanlıktan uzaklaştırma” sürecinin başarılı olduğunun altını çiziyor ve “İnsanlar için, Ulusal Cephe’nin yönettiği bölgeler fikri, Jean-Marie Le Pen’in başkan olduğu fikrinden daha az itici” diyor. İşte Fransa’daki seçimlerden çıkarılacak beş sonuç:

1.Le Pen’in söylemi işe yaradı: Marine Le Pen, Ulusal Cephe’yi aşırıcılıktan uzaklaştırmanın ve hem sağ hem de sol partiler tarafından terk edildiğine inanan işçi sınıfına hitap etmenin meyvesini topluyor. Le Pen’in seçimlerin ikinci turunda, 12 Avrupa Birliği ülkesinden daha kalabalık olan Nord-Pas-de-Calais bölgesinden birinci çıkması bekleniyor. Le Pen’in komünist ve sosyalistlerin tarihsel olarak güçlü olduğu bu bölgede yüzde 40’tan fazla oy alması, seçmenin yedi yıllık ekonomik krizde sol partilerden ne denli uzaklaştığını gözler önüne seriyor.

2.Yeğenin yükselişi: Le Pen’in yeğeni ve parti kurucusu Jean-Marie Le Pen’in torunu Marion Maréchal-Le Pen (26), teyzesinden daha muhafazakar bir figür olarak tanınıyor. Fransa sağının yeni yüzü olmaya aday konumdaki Maréchal-Le Pen’in ülkenin güneyindeki Provence-Alpes-Côte d'Azur bölgesinden zaferle çıkması bekleniyor. Henüz iki yaşındayken, dedesinin, üzerinde “Güvenlik ilk özgürlüktür” ifadesi yer alan yerel seçim kampanya posterinde poz vererek siyasetle tanışan Marechal-Le Pen, 18 yaşındayken Ulusal Cephe’ye katıldı. Yeğen Le Pen’in bu kararında Napoléon Bonaparte’ın milliyetçiliğinin etkili olduğu belirtiliyor. Uzmanlar, siyasette yeni bir yüz olmasıyla Maréchal-Le Pen’in genç seçmen üzerine etkili olabileceğini vurguluyor.

Baba Le Pen: Umarım kızım bir an önce evlenir ve soyadı değişir

Nisan’da, parti kurucusu Le Pen’in, Nazilerin kurduğu gaz odalarını ‘tarihte bir ayrıntı’ olarak nitelendirmesinin ardından Provence-Alpes-Côte d'Azur adaylığından çekilmesi üzerine bu bölgeden aday gösterilen Marechal-Le Pen, dedesinin yorumuna katılmadığını ifade etti. Ancak, genç Le Pen, dedesinin partiden çıkarılmasını desteklemekten kaçındı. Marechal-Le Pen’in en dikkat çekici çıkışlarından biri ise şüphesiz Müslümanlara yönelik yaptığı, “Müslümanlara Katoliklerle aynı rütbe verilemez” açıklaması oldu.

3.Le Pen’i durdurmak için işbirliği: Sosyalist Parti, seçimlerin ilk turunun ardından, üçüncü sırada bitiren bölgedeki adaylarını ikinci turdan çekme kararı aldı. Parti, Ulusal Cephe’nin kazanmasını engellemek için seçmenlere muhafazakar adaylara destek verme çağrısında bulundu. Cumhuriyetçilerin başındaki Sarkozy ise bu taktikleri uygulamayacağını belirtiyor.

Marine Le Pen: Babam artık konuşmasın

Uzmanlara göre, 13 Aralık’ta yapılacak seçimlerin ikinci turunun ardından partiler Le Pen’in zaferinde kimin en çok payı olduğu konusunda birbirlerini suçlamaya başlayacak. Ulusal Cephe, Sosyalistlerin tamamı veya birçoğu merkez-sağı desteklemeye karar verirse ikinci turda kaybedebilir. Ne ki, bu durum, Le Pen’in anaakım partiler tarafından saf dışı bırakıldığı ve mağdur olduğu yönündeki söylemini güçlendirmesine yol açabilir.

4.Hollande ve Sarkozy kaybetti: Charlie Hebdo ve Paris saldırılarının ardından göçmenler ve mültecilere karşı sert tutum benimsemesi ve güvenlik önlemlerini artırması istenen Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, son haftalarda popülaritesini giderek kaybetti. Fakat uzmanlara göre, Hollande’ın kaybetmesi eski cumhurbaşkanı Sarkozy’nin kazanması anlamına da gelmedi. Uzun yıllar boyunca muhafazakarlara oy veren bölgelerde seçmen bu kez Le Pen’i tercih etti. Bu sonuçla beraber, Sarkozy’nin 2017’de cumhurbaşkanı olma hedefinin de ağır bir darbe aldığı belirtiliyor.

Le Pen'in evine polis baskını

5.Başkanlık seçimleriyle ilgili sonuç çıkarmak için erken: Yerel seçimlerin ardından gözler 18 ay sonra yapılması planlanan başkanlık seçimlerine çevrildi. Ancak, Mayıs 2017’den önce konjonktürün değişebileceği aşikar. Ulusal Cephe’ye verilen desteğin aynı zamanda anaakım partilere protesto niteliği taşıdığı göz önünde bulundurulursa, Le Pen’in başarısı ülke içinde ve dışında yaşananlara bağımlı hale geliyor. Sosyalistler ve muhafazakarlar, daha önce geniş bölgelerde yönetimi devralmamış Ulusal Cephe’nin bu görevde başarısız olmasını umuyor. Bu senaryonun doğru olması durumunda ise Le Pen’i Elysee Sarayı’nda görmek bir hayli zor.

Fransa'da bölgesel seçimlerin ilk turundan aşırı sağ lider çıktı

(Yazıda Politico'dan yararlanılmıştır)