'Saldırının hedefi İstihbarat Başkan'ı Hasan olabilir'

'Saldırının hedefi İstihbarat Başkan'ı Hasan olabilir'
'Saldırının hedefi İstihbarat Başkan'ı Hasan olabilir'
Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki bombalı saldırının hedefinin, olayda hayatını kaybeden Lübnan İç Güvenlik Birimi İstihbarat Başkanı Visam El-Hasan olma ihtimali üzerinde duruluyor.

Lübnan Haber Ajansı'nın verdiği bilgiye göre, Beyrut'un Eşrefiye semtinde bulunan Sasine Meydanı'nda bugün öğleden sonra, muhalefette bulunan 14 Mart Hareketi'nin genel merkezi yakınlarındaki bir bankaya düzenlenen bombalı saldırıda ilk belirlemelere göre 8 kişinin öldüğü, 78 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Bölgede bulunan hastanelere yoğun olarak yaralıların getirildiği belirtilirken, yaralı sayısının artmasından korkuluyor.
Lübnanlı yetkililer şu ana kadar patlamanın nedeni konusunda resmi bir açıklama yapmadı.

SALDIRIDA LÜBNAN İÇ GÜVENLİK KOMUTANI VİSAM EL-HASAN ÖLDÜ

Alınan bilgiye göre, 2006 yılından bu yana görevinin başında olan Hasan, iki hafta önce CIA Direktörü David Petraus ile görüşmüştü. Bu görüşme, ülkede Hizbullah'la birliği yapan Hristiyan politikacı Mişel Avn tarafından, bölgede yeni planlamalar yapıldığı eleştirisiyle karşılanmıştı. 

Hasan'ın başında bulunduğu istihbarat birimi, ülkede bugün kadar yapılmayan, ülkede İsrail adına casusluk yapan 30 kişinin yakalanması da dahil birçok büyük operasyon gerçekleştirmişti. En büyük operasyonlardan biriyse eski Enformasyon Bakanı Mişel Samaha'nın, Suriye'den patlayıcılar alarak Lübnan'a getirmesi ve bombalı eylemler planladığının ortaya çıkarılması olmuştu. Hasan'ın, eski Başbakan Refik Hariri'ye yakın olduğu da biliniyor.

Ayrıca Hristiyanlar'ın yoğun olarak yaşadığı bölgede böylesine bir patlamanın meydana gelmesi dikkatleri Suriye üzerine de çevirdi. Ülkede Hristiyanların çoğunun Suriye rejiminin son dönemde yaptıklarının karşısında yer alması, şüpheleri bu ülkeye çekti.

Suriyeli yetkililer ise şu ana kadar herhangi bir grubun üstlenmediği saldırıyı kınayan açıklamalarda bulundu.
Orta Doğu ve Kuzey Afrika'yı sarsan halk devrimlerine rağmen Lübnan'da 2008'den bu yana sakin bir hava hakimdi. Ancak bugün meydana gelen patlamayla ülkede yaşanan sakinlik yerini endişeli ortama bıraktı.

Öte yandan, Lübnan Başbakanı Necib Mikati, 8 kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırı nedeniyle cumartesi günü ulusal yas ilan etti.

HİZBULLAH SALDIRIYI KINADI Hizbullah, Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri ve Lübnan Müftüsü Reşid Kabbani, Beyrut'ta düzenlenen bombalı saldırıyı kınadı.

Hizbullah'tan yapılan yazılı açıklamada, “Beyrut'un Eşrefiye bölgesinde, temiz canların ölümüyle sonuçlanan ve ülke güvenliğinin hedef alındığı saldırıyı şiddetle kınıyoruz” denildi.

Açıklamada, Lübnan güvenlik birimlerinin vakit kaybetmeden olayın faillerini bulması çağrısı yapıldı.

Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri'de yayımladığı bildiriyle saldırıyı kınadı.

Berri, “Kurban Bayramı'na yaklaştığımız bu günlerde patlamanın meydana gelmesi, olayın faillerinin içindeki suçun derinliğini gözler önüne seriyor” dedi.

Suçlamalar yapmak yerine faillerin ortaya çıkması için olayın yargıya havale edilmesi gerektiğini vurgulayan Berri, saldırıda ölenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara şifa diledi.

Lübnan Müftüsü Reşid Kabbani ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, masum insanların canlarına kasteden, vatandaşların mallarına, müesseselere zarar veren “Barbarca” saldırıyı kınadığını belirtti.

Saldırının Lübnan'da beklenen “Büyük fitne” bağlamında değerlendirdiğine değinen Kabbani, saldırının Lübnan'ın bugünü ve geleceği için panik yarattığını ifade etti.

Kabbani, Lübnan için “Şer” isteyenlerin hedeflerine ulaşamayacaklarını dile getirerek, Allah'ın masum insanların canlarına, mallarına zarar verenleri cezalandıracağını vurguladı.

Hükümetten caddelerdeki gözetimin artırılmasını talep eden Kabbani, halkta endişe uyandıran bu olayın arkasında bulunanların yakalanmasını istedi.