Saldırıya uğrayan geminin kaptanı yaşananları anlattı

Saldırıya uğrayan geminin kaptanı yaşananları anlattı
Saldırıya uğrayan geminin kaptanı yaşananları anlattı
Libya açıklarında hem karadan hem de havadan vurulan 'Tuna-1' adlı Türk yük gemisinin kaptanı yaşananları anlattı.

RADİKAL - Libya açıklarında hem karadan hem de havadan vurulan Tuna Holding'e ait 'Tuna-1' adlı yük gemisinin kaptanı Ünal Bilici, yaşananları anlattı.

Deniz Haber ajansında yer alan habere göre, Bilici, kuru yük gemisi "M/V Tuna-1"in, dün akşam Tobruk'a doğru hareket ettiği sırada Libya'nın yaklaşık 13 mil açığında herhangi bir uyarı yapılmaksızın karadan ağır silah saldırısına uğradığını söyledi. Bilici'ye göre olay şöyle gelişti: 

Saldırı üzerine gemi acil durum sinyali göndererek karadan daha da uzaklaştı. Acil durum sinyaline Yunanistan, Malta ve Fransa'dan cevap geldi. Yaklaşık 10 dakika sonra ise gemiye hava saldırısı düzenlendi, geminin 3. kaptanı hayatını kaybetti. Gemi, ikinci saldırının yapıldığı yerden 7 mil daha uzaklaştığında üçüncü hava saldırısına maruz kaldı. Saldırılarda, makine dairesi ve mürettebatın acil durumlarda sığındığı yer hedef alındı.

Saldırıda hayatını kaybeden 3'üncü kaptan İlker Büyükdere

Gemide 8'i Türk, 6'sı Gürcistan ve 1'i de Azerbaycan uyruklu olmak üzere 15 kişilik mürettebat bulunuyordu. Saldırıda geminin Türk olan 3. kaptanı İlker Büyükdere hayatını kaybederken, 3 mürettebat da yaralandı. Saldırı sonrasında çıkan yangını mürettebat kendi imkanlarıyla söndürmeyi başardı, ancak gemide ciddi hasar meydana geldi. Türkiye'ye doğru yola çıkan geminin, 24 saatte Fethiye Limanı'nda olması bekleniyor.

Libya açıklarında Türk gemisine saldırı: 1 ölü

Öte yandan, kazazede gemiye eskortluk yapacak olan Türk Deniz Kuvvetleri'ne ait TCG Gemlik fırkateyni ise 5 saat içinde gemiye ulaşacağı öğrenildi.

TOBRUK YÖNETİMİNDEN AÇIKLAMA:UYARDIK

Saldırı hakkında konuşan Tobruk hükümetine bağlı ordunun sözcüsü Muhammed Hejazi, geminin, Derna kentine yaklaşmaması için uyarıldıktan sonra bombalandığını söyledi. Muhammed Hejazi geminin, IŞİD'in kontrolündeki Derna kentine doğru seyrettiği sırada, buraya yaklaşmaması konusunda uyarıldığını kaydetti.

Hejazi, "Gemi, Derna kıyılarından 10 mil açıkta vuruldu. Gemiyi Derna limanına yaklaşırken uyardık. Bir mürettebat hayatını kaybetti, bir de yaralı var" dedi.