Salih Müslim: Demokrasi yanlısı ülkelerin desteğine ihtiyacımız var

Salih Müslim: Demokrasi yanlısı ülkelerin desteğine ihtiyacımız var
Salih Müslim: Demokrasi yanlısı ülkelerin desteğine ihtiyacımız var
İngiliz Avam Kamarası'nda düzenlenen konferansta konuşan PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, 'IŞİD'e karşı mücadelemizde demokrasi yanlısı ülkelerin desteğine ihtiyacımız var' dedi. 

RADİKAL -  Suriye Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslim Müslim, İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarasında düzenlenen "Suriye'deki Kürtler" konulu konferansa katıldı.

Müslim, 2003 yılında kurulan PYD'nin 2004 yılından bu yana Esad yönetimiyle mücadele ettiğini kaydederek, "2011 Suriye devriminin kendileri için fırsat olduğunu ve Suriye Kürtlerinin rejime karşı bu devrimde ön saflarda yer aldığını" ifade etti.

'IŞİD KÜRTLERİ ORTADAN KALDIRMAK İSTİYOR'

PYD'nin her zaman bir strateji çerçevesinde hareket ettiğini ve bunun da Kürt halkını organize etmek olduğunu belirten Müslim, "Biz her zaman halkımıza güvendik ve demokrasiye inandık. Sonuç ortada. Suriye ve Irak ordusu IŞİD'e karşı duramazken ve yenilgiye uğrarken, Kobani halkı IŞİD'i mağlup edebilmiştir. Çünkü halkımız topraklarına bağlı kalmıştır ve organize olabilmiştir" diye konuştu.  

"IŞİD'in bir stratejisi olmadığını ve Kürtleri tamamen ortadan kaldırmak istediğini" dile getiren Müslim, "Rojava'da oluşturduğumuz model, tüm Suriye ve Ortadoğu için bir model ve çözüm olabilir" değerlendirmesinde bulundu.

'KOBANİ'NİN YÜZDE 80'İ TAHRİP EDİLDİ'

Salih Müslim, Rojova'da çatışmaların devam ettiğini kaydederek, bölgelerini savunmayı sürdürdüklerini söyledi. Müslim, şöyle konuştu:
"IŞİD'in tüm dünya için tehlike oluşturduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla insani değerleri savunmak için IŞİD'e karşı mücadelemizi sürdürmeliyiz. Bu mücadelede uluslararası koalisyondan destek alıyoruz. Ancak tabi bu yeterli değil. IŞİD'in, YPG'ye göre çok daha gelişmiş silahları var. Kobani konusunda çok gururluyuz ancak Kobani'nin yüzde 80'i tahrip edildi ve yeniden inşa edilmesi gerekiyor. 50 binden fazla kişi Kobani'ye geri döndü ancak yaşayacak ev bulamıyorlar. Bu insanlara, hayatlarına yeniden başlamaları için yardım etmeliyiz. Bir yandan IŞİD'le savaşıyoruz, bir yandan da Kobani'ye dönen kişilerin yaralarını sarmaya çalışıyoruz. IŞİD herkes için tehdit oluşturuyor. Bu mücadelemizde demokrasi yanlısı ülkelerin desteğine ihtiyacımız var."