Salih Müslim: Rojava'da özerklik değil kurucu meclis ilan ediyoruz

Salih Müslim: Rojava'da özerklik değil kurucu meclis ilan ediyoruz
Salih Müslim: Rojava'da özerklik değil kurucu meclis ilan ediyoruz
PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, Suriye'nin kuzeyinde 12 Kasım'da ilan edilen geçici yönetimi anlattı. DHA muhabirine konuşan Müslim kaybettiği oğlu sorulunca gözyaşlarını tutamadı.

PARİS – Suriye’nin kuzeyindeki Kürt bölgesinde en etkili siyasal örgüt olan ve PKK ’ya yakınlığıyla bilinen PYD’nin Eş Başkanı Salih Müslim, Fransa Parlamentosu’nda düzenlenen Kürt sorununa ilişkin konferansa katılmak için bulunduğu Paris’te Doğan Haber Ajansı (DHA) kameralarına konuştu. Suriye’nin kuzeyinde yeni ilan edilen ve Türkiye ’de de tartışma yaratan oluşumu değerlendiren Müslim, ilan edilen meclisin bir ‘kurucu meclis’ olduğunu belirterek, “Bu meclisin kurulması Rojava’da (Suriye’nin kuzeyi) özerk bir yönetim ilan edildiği anlamına hiçbir zaman gelmez. Suriye’de çözüm bulunursa bu meclis de bu çözüme dahil olacak” dedi.Müslim’in DHA’nın sorularına verdiği yanıtlar şöyle:

Kamışlı’daki toplantıda alınan yeni oluşum kararı hakkında bize bilgi verir misiniz? Rojava’da son durum nedir?
Savaş hala devam ediyor, bu gruplarla çetelerle. İlan edilen sivil yönetim geçicidir. Bunun ilerisi için bunu muhakkak bir şeriat kazandıracağız. Bir seçimle olacak. Kurucu meclistir. Bir toplumsal sözleşme söz konusu da var, tasnif ettiler. Rojava’yı üç kantona böldüler. Her kantonun bir meclisi olacak ama yukarda da bir meclis olacak. Bunun hepsi seçimle gelecek. Ama olan sivil yönetimdir. Hiçbir zaman hükümet değildir. Hiç bir zaman otonomi de değildir. Bu sadece bir buçuk sene içinde tecrübemizden dolayı halkın ihtiyaçları vardır bunları karşılamak hem ihtiyaçları yerine geçmeler, adaylar, bunlar korumak için. Bu sadece bir yönetimdir. Yarın bir çözüm bulunursa buradaki çözümde onun bir parçası olacak. Bütün bölgelerde yapılmış. Halep’te yapılmış. Bagda yapılmış.Numbaraka’da yapılmış. Bunu şeriatçılar yapmışlar. Biz Kürtler bunu yapınca çok anti propaganda oldu.

Şu anda bölgedeki en büyük sıkıntınız nedir?
Bizi sıkan, bizim halkımıza uygulanan ambargodur. Türkiye sadece bazı yardımlara müsaade ediyor, ama hepsine değil. Bizim istediğimiz, açık ticaret olsun. İster Türkiye üzerinden isterse güney üzerinden hepsi yolları kapatmışlar.

Türkiye ile temaslarınız ne durumda?
İki defa İstanbul ’a gittim. Şimdi bir şey söylüyorlar, sonra başka bir şey uyguluyorlar. Bir taraftan orda söz veriyorlar, Bu Selefileri falan da destekliyorlardı. Son zamanlarda azalmış. Temenni ediyorum tamamen kesilsin bu yardımlar. O zaman aramızda bir sorun kalmaz.

Barzani-Erdoğan görüşmesini nasıl karşılıyorsunuz?
Normal bir şeydir. Daha önce de görüşmüşlerdi. Bizim umduğumuz bu halkın yani Kürt halkının çıkarları aleyhine olmasın.

Türkiye bu Selefi-İslamcı gruplara eskisi gibi yardım etmiyor, görüyoruz dediniz…
Sonuçları bilmiyoruz ama gözle görülür bir durum var ortada. Daha önce çatışma olduğunda bir bakıyorduk oradaki sınırlar açılıyordu, yaralılar gidip geliyordu. Son zamanlarda böyle bir durum olmadı. Biz desteğin tamamen kesilmesini umarız. Bunlara verilen destek tamamen kesilirse dayanamazlar.

Bütün sınırı kontrol edebiliyor musunuz?
Hayır, kontrolümüzün dışında bazı noktalar var. Türkiye de kapıları dinci gruplardan almamızı istemiyor. Buna müsaade etmiyor. Biz Türkiye’ye söyledik, ‘bu kapıları ele geçiririz’ diye. Cevap olarak, ‘O zaman bunları kapatırız’ dediler.

Şimdi ciddi bir cihatçı tehlikesi altı ay önceki gibi devam ediyor mu?
Uzun vadede bir tehlikeleri yok, çünkü halk kabul etmiyor onları. Başkaları tarafından kullanılıyorlar. Onların düşüncelerini ve yöntemlerini ne Kürtler kabul eder ne de diğer Ortadoğu halkları… Sadece kullanıyorlar yani. Çok vahşice ama kullanıyorlar.

İLERİDE O DUVAR DA YIKILIR


Salih Müslim, Nusaybin’de Suriye sınırına örülen ve hem Türkiye hem de Suriye’deki Kürtlerin tepkisini çeken duvar içinse şunları söylüyor: “Duvar bir şey değil. O da ileride yıkılacak.70 senedir orada bulunan duvarlar, çok daha zorlu olan bu mayın tarlaları falan ayıramadı, şimdi iki metrelik bir duvar mı ayıracak bizi? Onu da yıkarlar yani, anlamsız bir utanç duvarıdır; başka bir şey değil. Bu da gider.”

Oğlu için gözyaşı döktü
Salih Müslim konferans sırasında bir katılımcının, Suriye'de yaşananları anlatırken geçtiğimiz ay kaybettiği oğlu Şervan Müslim'i hatırlatması üzerine gözyaşlarına hakim olamadı.


GÜLTEN ÖZBEY / DHA