Salih Müslim: Türkiye Kürtlerin varlığından rahatsız değil

Salih Müslim: Türkiye Kürtlerin varlığından rahatsız değil
Salih Müslim: Türkiye Kürtlerin varlığından rahatsız değil
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun daveti üzerine 25 Temmuz'da İstanbul'a giden PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, 2 gün boyunca yürüttüğü temasların ayrıntılarını Dicle Haber Ajansı'na anlattı.

Radikal.com.tr – Suriye’nin kuzeyinde özerk bir Kürt yönetimi kurulması ihtimalinin gündeme gelmesi üzerine dikkatlerin üzerine toplandığı bölgedeki en etkili Kürt partisi PYD’nin Eşbaşkanı Salih Müslim geçtiğimiz iki gün boyunca Türkiye 'de yaptığı temasların içeriğine ilişkin ilk bilgileri Dicle Haber Ajansı’na verdi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun daveti üzerine 25 Temmuz Perşembe günü İstanbul ’a gelen PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, 2 gün boyunca yürüttüğü temaslar sırasında Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile görüşmelerinde, “Özerk yönetimin ilan edilmesi gibi bir durumun olmadığını, içinde Kürtlerin, Türkmenlerin, Arapların, herkesin yer alabileceği siyasi bir çözüm buluncaya kadar geçici bir yönetim kurulması fikirlerini anlattıklarını" belirtti.

Müslim, buna karşılık Türk Dışişleri yetkililerin de "Bu sizin hakkınızdır" dediğini söyledi. Müslüm, konuşmasının devamında "Türkiye halkımıza her bakımdan yardım edecek. Yani insani yardımda bulunacak" dedi.


‘TÜRKİYE KÜRTLERİN VARLIĞINDAN RAHATSIZ DEĞİL’
Dicle Haber Ajansı'nda yayımlanan habere göre Müslim, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile önemli bir görüşme gerçekleştirdiklerini ve önümüzdeki dönemde de bu tür görüşmelerin devamı yönünde karar aldıklarını söyledi. Muslim, görüşmelerin ardından çıkan sonucun Türkiye'nin sınırda Kürtlerin varlığından rahatsız olmadığı ve Kürtlerin yanında olduğu sonucunun çıktığını söyledi.


YÜZ YÜZE İLK GÖRÜŞME
Daha önce devlet yetkilileri ile dolaylı görüşmeler gerçekleştirdiklerini dile getiren Müslim, bu ziyaret ile birlikte ilk defa Türkiye devlet yetkilileri ile yüz yüze bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi. Görüşmelerini Dışişleri Bakanlığı'nın üst düzey yetkilileri ile gerçekleştirdiğini ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile görüşmediğini belirten Müslim şöyle konuştu:
"Türkiye'ye Dışişleri Bakanlığı'nın daveti üzerine geldim. Daha önce de dolaylı görüşmelerimiz olmuştu. Türk yetkililerle ancak yüz yüze bir görüşmeyi daha uygun bulduk. Bugün yüz yüze Dışişleri yetkilileri ile görüşmelerimiz oldu. Görüşmelerimiz iyi ve olumluydu. Biliyorsunuz Türkiye, Suriye ile 9 yüz kilometreden fazla sınır boyuna sahip. Bu sınırın üzerinde iki tarafta da Kürtler var. Bu sebeple sınırda meydana gelen ve Suriye'de meydana gelen olaylar birinci dereceden Türkiye'yi ilgilendiriyor. Muhakkak bir diyaloğun olması gerekiyor. Yanlış anlaşmaların olmaması için görüşme gerekiyor…"


'GEÇİCİ YÖNETİM FİKRİNİ SAVUNDUK'
Bölgede ortaya çıkan en önemli gelişmelerden birinin ‘geçici sivil yerel yönetimler’ olduğunu dile getiren Müslim, görüşmelerde bu konunun da gündeme geldiğini söyleyerek şunları aktardı:

"Bazıları bunu çok abarttı. Yani şu bakımdan; bazıları 'İşte bölünüyor, özerk yönetim ilan edilecek' diye bir söylem oluşturdu. Oysa böyle bir durum yok. Rojava'da halkın kendi bölgelerinde denetimi ele geçirmesinin üzerinden bir yıl geçti. Bu tecrübeden anladık ki; artık bir yürütmenin olması gerekiyor. Geçici olarak da olsa bir yürütmenin olması gerekiyor. Bir düzenin oluşması gerekiyor; hem gıda bakımından hem ihtiyaçlar bakımından yani toplumun her yönlü ihtiyaçları bakımından bunun olması gerekiyordu. Bunun için biz bir düşünce ortaya attık. Bütün oluşumların, herkesin yer alabileceği Kürtlerin, Türkmenlerin, Arapların içinde yer alabileceği siyasi bir çözüm buluncaya kadar bir geçici bir yönetim kurulması fikriydi. Bunu anlattık görüşmelerimizde."

Görüşmelerde karşılıklı bir anlayış olduğunu vurgulayan Müslim, “Türk yetkililer 'bu sizin hakkınızdır' dediler. Biliyorsunuz sınırdaki çatışmalardan kaynaklı halkımız çok perişan bir durumdadır. Şimdi söz de verildi. Türkiye halkımıza her bakımdan yardım edecek. Yani insani yardımda bulunacak. Bu da iyi oldu. Zaten bizim oradaki sınır güvenliği Türkiye'nin de güvenliği oluyor" değerlendirmesinde bulundu.


'SINIR GÜVENLİĞİ İKİ TARAF İÇİN DE ÖNEMLİ'
Görüşmeleri sırasında bir top mermisinin Ceylanpınar'a düştüğü haberinin de geldiğini belirten Müslim, "Toplar sınırı geçip bu tarafa düşüyor. El Nusra'nın toplarıdır. Halka atılan toplar sınırın bu yakasına da geçiyor. Bunun bir çözümünün bulunması gerekir. Toplantıdayken Ceylanpınar'da düşen topun haberi de geldi. Artık her iki tarafta sınır güvenliği için elinden ne geliyorsa yapabilir" dedi.

PYD'ye karşı Türkiye'nin geçmişte oluşan tavrının değiştiğini gördüğünü de ekleyen Müslim, "Benim burada olmam en büyük değişikliktir. En azından oturalım konuşalım bu neden olmasın ki? Derdimizi birbirimize aracılar olmadan anlatabilir oturup konuşabiliriz. Yüz yüze görüşüp her şeyi tartışabiliriz. Gerçekten bölünme durumun olabilir çekincesi vardır. Ama öyle bir durum yok bazıları abartmışlar herhalde. Halbuki öyle bir şey yok. Bizim Rojava'da temelli bir çözüm oluncaya kadar kendimizi yönetmek gibi bir düşüncemiz var. Bir çeşit organizenin olması gerekiyor. Yaptığımız budur. Bunun dışında başka bir şey de yok. Bunu yetkililere de ilettik. Somut olarak iki taraflı birbirimizin yapacağı çok işin olduğu ortaya çıktı. Sınırda bazı kapıların tam açılabileceği yardımda bulunacağı konuları gündeme geldi" diye konuştu.


'TÜRKİYE KÜRTLERİN VARLIĞINDAN RAHATSIZ DEĞİL'
Müslim son olarak şu ifadeleri kullandı:
"Türkiye Kürtlerin varlığından rahatsız değil. Halkımıza selamlarımızı söylüyoruz. İleriye baksınlar, güzel günler ilerdedir. Bu görüşmeler de umarız halkımızın yararına olacaktır.”