Salih Müslim'in iddiası: Kobani'ye sızma Türkiye'den

Salih Müslim'in iddiası: Kobani'ye sızma Türkiye'den
Salih Müslim'in iddiası: Kobani'ye sızma Türkiye'den
Doğan Haber Ajansı'na konuşan PYD lideri Salih Müslim, bu sabah IŞİD'in Kobani'ye saldırı düzenlemesi hakkında, 'Her şey gösteriyor ki Türkiye´den sızmalar olmuş' ifadesini kullandı.

ROMA - İtalya'da bulunan Demokratik Birlik Partisi (PYD) lideri Salih Müslim, IŞİD militanlarının Kobani'ye saldırmasına ilişkin Doğan Haber Ajansı'na açıklamalarda bulundu. Müslim, IŞİD'in sabaha karşı Kobani'ye yaptığı bombalı intihar saldırılarına ilişkin, "60 kadar kişi, Özgür Suriye Ordusu'nun giysilerini giyerek buraya sızmış. Şehrin 2-3 ayrı yerine yerleşmişler. Sivilleri hedef almışlar. Çatışmalar halen devam ediyor. Şimdi bir yere sıkıştırılmışlar. Onlardan şimdiye kadar 15 kişi öldürülmüş. Bu sayı daha da artmış olabilir. Bazıları sağ yakalanmış, bazıları ise Türkiye tarafına kaçmışlar" yönündeki bilgileri paylaştı. 

Müslim, çatışmalar sırasında Kobanili 12 sivilin öldüğünü ve çok sayıda yaralının olduğunu, bu kentin 30 kilometre yakınındaki bir köyde ise 23 kişinin daha IŞİD militanlarınca öldürüldüğünü, bunlar arasında çocukların da bulunduğunu aktararak, "Her şey gösteriyor ki Türkiye'den sızmalar olmuş" dedi.

Telegraph: IŞİD Rakka'da yaşayan Kürtleri sürgüne gönderiyor

MÜSLİM: TÜRKİYE YALAN SÖYLÜYOR

Türkiye'nin bunu kesin bir dille yalanladığı hatırlatılan Müslim, "Türkiye her şeyi yalanlıyor, ama kendisi yalan söylüyor. Bölgedeki kendi kaynaklarımız, Türkiye'den geçildiğini söylüyor. Bazıları Türkiye'ye geçerek Türk askerine teslim olmuş. Bizim kaynaklarımız böyle söylüyor" diye açıklamalarını sürdürdü.

PYD lideri Salih Müslim: Etnik temizlik töhmeti altında bırakılmak ağırımıza gidiyor

Müslim, Kobani'nin halen Kürtlerin kontrolü altında olduğunu söyleyerek, "Ama bir noktada halen çatışma devam ediyor" diye ekledi. (DHA)

IŞİD Rakka'da Kürt köyüne saldırdı

Nusra öncülüğündeki örgütler Dera'da saldırdı

IŞİD Haseke'ye saldırdı

Kobani'de ikinci bombalı saldırı