@neseidil

Salman Bin Abdülaziz kimdir, Kral Abdullah'ın kardeşi Arabistan'a ne getirecek?

Salman Bin Abdülaziz kimdir, Kral Abdullah'ın kardeşi Arabistan'a ne getirecek?
Salman Bin Abdülaziz kimdir, Kral Abdullah'ın kardeşi Arabistan'a ne getirecek?
Suudi Arabistan'da Salman Bin Abdülaziz tahta çıkıyor. Kral Abdullah'ın 91 yaşında hayatını kaybetmesinin ardından yerine Veliaht Prensi ve Savunma Bakanı Prens Salman Bin Abdülaziz geçti. Peki, Kral Abdullah'ın kardeşi Salman kim ve ülkeye neler getirecek?
Haber: NEŞE İDİL - nese.idil@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – Birkaç hafta önce zatürre olduğu açıklanan Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz al Suud, dün akşam hayatını kaybetti. Kralın ölümünün duyurulmasının ardından yerini dolduracak ismin, kralın kardeşi Salman Bin Abdülaziz olduğu açıklandı. 

KRAL SALMAN KİMDİR?

CNN’in Abu Dabi muhabiri Becky Anderson, 31 Aralık 1935 doğumlu Kral Salman’ın “Tıpkı Kral Abdullah gibi pragmatik ve temkinli bir reformcu olduğunu” söylüyor ve yeni kralı, “kraliyet ailesinin gözüpek üyesi” sözleriyle tanımlıyor. Yaklaşık 50 yıl boyunca (1955-60 ve 1963-2011 yılları arasında) başkent Riyad’da valilik yapan, daha önce Savunma Bakanı ve Başbakan Yardımcısı görevinde bulunan Kral Salman, deneyimli bir lider olarak biliniyor. Kral Abdullah’ın sağlık durumunun kötüleşmesinin ardından kardeşi Salman’ın birkaç ay boyunca kabine toplantılarına liderlik ettiği ve 2012’den itibaren monarşinin yabancı ziyaretlerini idare ettiği ifade ediliyor. Kral Salman’ın Arap dünyasının en büyük medya gruplarından birinde önemli bir hissesi bulunuyor.

Kral Abdullah'ın ardından Suudi Arabistan'ı neler bekliyor?

KRAL SALMAN AİLENİN ŞERİFİ

Brookings Enstitüsü’nün Ortadoğu Politikaları Merkezi’nden Bruce Riedel, Salman’la ilgili, “1963’te valiliğe başladığında Riyad’ın 200 bin sakini vardı, bugün ise yedi milyon. Salman bu dikkate değer değişimi iyi bir idare siciliyle ve yolsuzluk yapmadan tamamladı” dedi. Riedel, “Kraliyet ailesinden birçok prens ve prensesin Riyad’da yaşadığını göz önünde bulundurursak, Kral Salman aynı zamanda ailenin şerifiydi. Aile içindeki muhalefetin sorunsuz ve sessiz bir şekilde, basına sızmadan halledilmesini sağlıyordu” sözleriyle Kral Salman’ın aile içindeki rolünü de özetledi.

ABD’nin Suudi Arabistan eski büyükelçisi Robert Jordan ise, “Salman ekonomik sıkıntılarla ilgilenmenin yanı sıra, bir yenilikçi, jüri ve yargıcın karışımı olmak zorundaydı. Dolayısıyla yeni görevine hazır olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı. BBC’nin güvenlik muhabiri Frank Gardner ise, Kral Salman’ın önceliğinin “Suudi Arabistan’a istikrar getirmek olduğunu” söyledi.

KRAL ABDULLAH'TAN ÇOK FARKLI OLMAYACAK

Kral Salman’ın politikalarının Kral Abdullah’ınkilerden çok farklı olacağı düşünülmüyor. Arap Amerikan Enstitüsü’nden James Zogby, “Bence bir süreklilik göreceksiniz – çok benzer politikalar ve dinamikler ortaya çıkacak. Krallık modernleşiyor; değişiyor, reformlar yapıyor ve birkaç on yıl daha bu şekilde devam edecek” dedi. 

Kral Abdullah öldü, Suudi Arabistan'da yeni kral açıklandı

ALZHEIMER'DAN MUZDARİP

79 yaşındaki Kral Salman, Kral Abdullah’ın en genç kardeşlerinden biri, ancak çeşitli sağlık sorunları yaşıyor. Henüz resmî olarak açıklanmasa da aralarında Washington Post’un da bulunduğu birçok medya kuruluşu, Kral Salman’ın demans (bunama) hastalığından mustarip olduğunu, The Economist ise kralın Alzheimer nedeniyle sıkıntı çektiğini belirtiyor. Ne var ki, Suudi Arabistan medyasının sıkı bir şekilde kontrol edilmesi nedeniyle konu hakkında herhangi bir bilgi elde edilemiyor. Demans hastalığının yanı sıra, Kral Salman’ın daha önce felç geçirdiği ve sol kolunu hareket ettirmekte zorluk çektiği bildiriliyor. Kral Salman’ın ne derece rahatsız olduğuna dair bilgiler değişim gösteriyor.

Üç kez evlenen Kral Salman’ın, eşlerinden en az birinin 2011’de hayatını kaybettiği biliniyor. Yeni kralın oğulları Prens Abdülaziz Petrol Bakanı Yardımcısı, Prens Faysal Medine valisi ve Prens Sultan ise Turizm Otoritesi Başkanı görevinde yer alıyor. Prens Sultan, aynı zamanda ilk Arap astronot olmasıyla tanınıyor.

(Bu haberde Time, Gawker, CNN, Reuters ve BBC’den yararlanılmıştır)