Şam: Ankara ile diyalog kurmaya hazırız

Şam: Ankara ile diyalog kurmaya hazırız
Şam: Ankara ile diyalog kurmaya hazırız

Muhaliflerin Türkiye sınırındaki Azmarin i ele geçirmesinin ardından Suriye ordusu da, muhaliflerin elindeki Derkuş a çok sayıda tank ve askeri sevk e

Rusya'nın "Suriye ve Türkiye direkt diyaloğa girsin" önerisini kabul eden Şam, 'sınır güvenliği için ortak komite kurulmasını' olumlu karşıladıklarını açıkladı.

BEYRUT - Suriye havayollarına ait uçağın askeri malzeme taşıdığı gerekçesi ile Ankara ’ya indirilmesi üzerine Türkiye ve Suriye arasındaki gerilim yükselirken, Şam’dan dün ‘Doğrudan diyalog kurmaya hazırız’ açıklaması geldi. Suriye Dışişleri Bakanlığı resmi açıklama yayımlayarak, son krizlerin ardından iki ülke arasında gerilimin azaltılması için Türkiye ile doğrudan temas kanalı kurulmasına hazır olduklarını açıkladı. Şam ile Ankara arasında doğrudan temas kanalı fikrini çarşamba günü Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov “Sorunu çözmenin en iyi yolu Suriyeli ve Türk yetkililerin doğrudan temasa geçmesi olacaktır” şeklinde dile getirmişti.
Şam’ın açıklamasını dünyaya Rus resmi haber ajansı RIA Novosti duyurdu. Haberde iki ülke arasında yaşanan son dönemdeki gelişmeler aktarılırken Şam yönetiminin de Rusya’nın bu önerisine yeşil ışık yaktığı belirtildi. Suriye Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında ‘Suriye, Lavrov’un güvenlik konularında Ankara ile Şam arasında doğrudan diyalog mekanizması kurulması gerektiğini açıklamasını olumlu karşılamaktadır’ ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, ‘Suriye’nin ‘sınırın her iki tarafında güvenliğin sağlanması için Suriye ile Türkiye arasında ortak bir komite kurulması olasılığını Rusya’nın Şam Büyükelçisi ile görüştüğü’ belirtildi.

Esad’ın 350 askeri esir
Öte yandan cephede Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), İdlib ve Lazkiye arasındaki çatışmaların yoğunlaştığı kırsal bölgede Esad güçlerine mensup 300 asker ve Salkin beldesinde de 50 askeri esir aldığını ve son iki gündeki çatışmalarda 141 askerin öldüğünü iddia etti. Ayrıca, muhalifler sınırdaki Azmarin’i ele geçirince 10 Esad askeri Asi Nehri’ni geçip Türkiye’ye kaçtı.