Şam bilmecesi

Şam bilmecesi
Şam bilmecesi

Esad, yeni Savunma Bakanı Feric in yemin törenine katıldı.

Şam'daki saldırının nasıl olduğuna dair spekülasyonlar sürerken yaralandığı ve kaçtığı iddia edilen Esad, yeni Savunma Bakanı Feric ile poz verdi.

ŞAM-İSTANBUL / DIŞ HABERLER

Suriye’de önceki gün Savunma Bakanı Davud Raciha, yardımcısı Asıf Şevket ve General Hasan Türkmani’nin öldüğü saldırıyla ilgili spekülasyonların ardı arkası kesilmiyor. Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın dün akşama kadar ortaya çıkmaması da birçok iddiayı beraberinde getirdi. İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim Şaar, İstihbarat Şefi Hişam Bahtiyar ve Muhaberat’ın Tahkikat Bölümü Başkanı Hafız Mahluf’un da yaralandığı saldırı sonrası İngiliz Guardian gazetesi, olayda Esad’ın yaralandığını, eşi Esma Esad’ın da Rusya’ya kaçtığını iddia etti. Reuters’a konuşan muhalifler ise Suriye liderinin Lazkiye’ye kaçtığını öne sürdü. El Arabiya ise Esad ve ailesinin Şam’dan kalkan başkanlık uçağıyla bilinmeyen bir yere gittiğini kaydetti. Radikal’e konuşan Şam’daki kaynaklar ise saldırı sonrası Esad’ın hayatta kalan güvenlik şefleri ve kabine üyeleriyle başkanlık sarayında durum değerlendirmesi yaptığını ve toplantıya başkomutan olarak üniformayla katıldığını söyledi. Rejim yanlısı siteler de Esad’ın Şam’da operasyonları bizzat yönettiği iddiasını yaydı. 

Esad yemin töreninde
Dün akşam saatlerinde Esad’ı, Raca’nın yerine Savunma Bakanlığı’na atadığı Fehd Casim El Feric’in yemin töreninde gösteren fotoğrafların servis edilmesiyle spekülasyonların önü bir nezbe alındı. Suriye’nin Moskova Büyükelçisi Riyad Haddad da, Esma Esad’ın Moskova’da olduğu haberlerini yalanlayarak “Şam’da eşinin yanında” dedi. 

‘Mahir Esad yaralı’
Saldırının olduğu binayla ilgili hiçbir görüntü yayımlanmaması kuşkulara yol açarken Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve Liva el İslam’ın ayrı ayrı üstlendiği saldırı ile ilgili belirsizlik sürüyor. Olayın intihar saldırısı mı bombalı saldırı mı olduğu konusunda rivayet muhtelif. AA’ya konuşan muhalif Muhammed Suri, hedefin Esad olduğunu belirterek “Eylem, içeriden bir subayın gerçekleştirdiği bir suikast. Toplantının yapılacağı yere bomba yerleştirmiş, dışarı çıkmış. Subay güvenli bir yerde. Toplantı bir gün önceye alınmasaydı daha büyükler de ölebilirdi. Esad’ın kardeşi Mahir ağır yaralandı” dedi. 

‘Bombalar saksıda’
Devlet haber ajansı SANA, Ulusal Güvenlik Merkezi’ni hedef alan saldırının bina içindeki bir intihar saldırganı tarafından düzenlendiğini duyurmuştu. ÖSO yetkilileri ise bombaların uzaktan kumandayla patlatıldığını söyledi. Daily Telegraph’a konuşan muhalifler, bombalardan birinin patlamadan günler önce çikolata paketine, diğerinin ise toplantının yapıldığı odadaki çiçek saksısına gizlendiğini iddia etti. ÖSO komutanlarından Luey el Mukdad, operasyonun Esad için çalışan bir şoför ve güvenlik görevlileriyle işbirliği yapan ÖSO üyeleri tarafından gerçekleştirildiğini ileri sürdü. Yerel kaynaklar binada ciddi bir hasar olmadığını aktardı. 

Bazı sınırlar ÖSO’nun elinde
Muhaliflerin dün Türkiye -Suriye sınırında bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı’nın karşısındaki Bab-el Hava Sınır Kapısı’nı ele geçirdiği belirtildi. Irak güvenlik yetkilileri ise Irak-Suriye sınırındaki Ebu Kemal sınır kapısının muhaliflerce ele geçirildiğini söyledi. Önceki gün de Halep’e bağlı Carablus ilçesinin muhaliflerin eline geçtiği iddia edilmiş, Karkamış Sınır Kapısı’nın karşısındaki bayrak direğine ÖSO bayrağının asıldığı görülmüştü. Devlet televizyonu ise “Tadamon, Meydan, Kaa ve Nahr Ayşa semtlerinde silahı kişiler üniformalarla dolaşıyor. Halkın orduya güvenini zayıflatmak için saldırı planlıyorlar” uyarısı yaptı.

‘Suriyeli Kürtler idareye el koydu’
Suriye’de tansiyon yükselirken, Kobani kentinde Kürtlerin tüm devlet kurumlarına el koyduğu iddia edildi. ANF’ye göre Kürt yetkililer, ‘savaşın Kürdistan bölgesine ulaşmasını engellemek amacıyla böyle bir tedbir aldı. PKK ’nın Suriye kolu olarak görülen Demokrat Birlik Partisi (PYD) lideri Salih Müslim, devlet kurumlarının sivil savunma komitelerince ele geçirildiğini söyledi. Müslim “Şam’da patlamalar oluyor, çatışmalar derinleşiyor. Halk yönetime el koyarak Özgür Suriye Ordusu ile rejim arasındaki çatışmaların Kürdistan’a yayılmasını önlemeye çalışıyor” dedi. ANF binalara Kürt bayrağı çekenlerin görüntüsünü yayımladı.