Şam kana bulandı

Şam kana bulandı
Şam kana bulandı
Suriye'nin başkenti Şam'da meydana gelen intihar saldırısında ülkenin Savunma Bakanı ile Genelkurmay Başkan Yardımcısı yaşamımını yitirdi.

Suriye devlet televizyonu, Şam'da düzenlenen intihar saldırısında Suriye Savunma Bakanı Davud Racha ile Genelkurmay Başkan Yardımcısı ve Devlet Başkanı Beşşar Esad 'in eniştesi Asıf Şevket'in öldüğünü duyurdu. Anadolu Ajansı ise saldırıda İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim El Şaar ve Esad'ın özel temsilcisi Hasan Türkmani'nin de öldüğünü duyurdu.

SALDIRIYI ÜSTLENEN ÜSTLENENE
Öte yandan üst düzey katılımın olduğu güvenlik toplantısı esnasındaki intihar saldırısının Esad'ın yakın çevresini koruyan bir asker tarafından bomba yüklü araçla düzenlendiği belirtiliyor. Saldırıyı Liwa El İslam adlı muhalif grup üstlendi. Açıklamanın ardından Özgür Suriye Ordusu da saldırıyı üstlendiklerini açıkladı.

SURİYE'DEN İLK AÇIKLAMA
Patlamanın ardından Suriye'den yapılan ilk açıklamada saldırının sorumlularının cezalandırılacağı belirtilerek, "ulusal güvenliğe zarar veren ellerin kesileceği" belirtildi. Suriye ordusunun televizyondan yayınlanan açıklamasında, "Silahlı kuvvetler, katil çetelerin ve suçluların kökünü kazımaya ve bu kişileri her gittikleri yerde takip etmeye kararlıdır. Bazı komutanları hedef alarak Suriye'nin kolunu bükebileceğini düşünenler, hayal dünyasında yaşamaktadır" denildi. Aktivistler ise saldırının ardından ordunun Başkanlık Sarayı'nın etrafını tanklarla çevirdiğini öne sürdü.

ESAD'IN ÖZEL TEMSİLCİSİ TÜRKMANİ DE ÖLDÜ
Suriye'nin başkenti Şam'da Ulusal Güvenlik Kurulu'na yönelik düzenlenen intihar saldırısında Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın özel temsilcisi Hasan Türkmani'nin de hayatını kaybettiği bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, ülkedeki askeri operasyonları yönetmekle görevli Türkmani saldırıda öldü.

ESAD’IN SARAYI TANKLARLA SARILDI
Suriye'nin başkenti Şam'da Ulusal Güvenlik Kurulu toplantısına yönelik düzenlenen intihar saldırısının ardından Devlet Başkanlığı binası etrafında hareketlilik olduğu bildirildi.

Savunma Bakanı Davud Racha, İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim El Şaar ve Genelkurmay Başkan Yardımcısı Asıf Şevket'in öldüğü saldırıdan sonra Devlet Başkanlığı Sarayı'nın etrafına tanklar yığılmaya başlandığı belirtildi.

YENİ BAKAN ATANDI
Devlet televizyonu, Beşir Esad'ın intihar saldırısında ölen Davud Racha'nın yerine Fehd Casim El Feric'in yeni savunma bakanı olarak atadığını duyurdu.

MUHLİFLER BİR TÜMENE SALDIRMIŞ
Öte yandan, Özgür Suriye Ordusu'nun bu sabah başkentin Meze semtinde bulunan 4. Tümen'e saldırı düzenlediği öğrenildi. Çıkan çatışmanın saatlerce sürdüğü belirtilirken, başka ayrıntı verilmedi. Özgür Suriye Ordusu saldırıyı üstlendi Özgür Suriye Ordusu, AFP'ye elektronik postayla gönderdiği açıklamada, Özgür Suriye Ordusu'nun Komutanı'nın Şam'da Ulusal Güvenlik binasını hedef alan ve ''barbarca katliamlardan sorumlu Esad'ın çok sayıda sağ kolunun öldüğü operasyonun başarılı olduğunu'' vurguladı. Suriye devlet televizyonu, Şam'da düzenlenen intihar saldırısında Suriye Savunma Bakanı Davud Racha ile Genelkurmay Başkan Yardımcısı ve Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın eniştesi Asıf Şevket'in öldüğünü duyurdu.

'ŞAM VOLKANI' VE 'SURİYE DEPREMLERİ'
Özgür Suriye Ordusu, dün ülke genelinde "Şam Volkanı" ve "Suriye Depremleri" adlı iki büyük operasyon başlattığını açıklamıştı. Başkent Şam, hafta sonundan bu yana hükümet güçleriyle silahlı muhalifler arasında şiddetli çatışmalara sahne oluyordu. Esad'ın, Suriye'de olayların başladığı Mart 2011 tarihinden bu yana en büyük güvenlik tehdidiyle karşı karşıya olan Şam'ın kontrolünü kaybetmemek için İsrail sınırındaki birliklerini de başkente kaydırdığı iddia edilmişti.

 
'AMAÇ REJİMİN KIRILGAN OLDUĞUNU GÖSTERMEK'
"Şam’da Milli Güvenlik Konseyi toplantısını hedef alan intihar saldırısının BM Güvenlik Konseyi öncesine denk gelmesi önemli. Şimdiye kadar Hula katliamı gibi sarsıcı gelişmeler hep BM’deki kritik toplantılar arifesinde yaşanmıştı. Bu katliamlarla sunulan resim, Suriye rejiminin ne kadar şedit ve öldürücü olduğuna göstermeye yaradı. Amaç Şam yönetimine karşı BM kararlarını veto eden Çin ve Rusya üzerindeki baskıyı artırmaktı. Şam’daki son saldırıyla muhaliflerin farklı bir resim vermeye çalıştığı anlaşılıyor. Bu da Özgür Suriye Ordusu’nun gücünü artırdığı, Esad rejiminin artık çok kırılgan hale geldiği ve yıkılmasına ramak kaldığı algısını yaratmayı amaçlayan bir resim. Öteden beri Rusya’nın Esad rejiminin yıkılmakta olduğunu görmesiyle politikasını değiştireceği yorumları yapılıyordu."
 
'RUSLARI İKNA ETMESİ ZOR'
"İntihar saldırısı Şam Volkanı adıyla üç gündür sürdürülen ve Şam’ı düşürme iddiası taşıyan bir saldırılar dizisinin ardından geldi. Ancak Şam düştü düşecek şeklindeki propaganda bombardımanın Rusları ikna etmesi zor. Belli mahallelerde vur kaç taktikleriyle Şam’ın düşmesi imkansız. İddia edildiği gibi muhalifler açısından bir alan kontrolü de söz konusu değil. Saldırı uluslararası toplumdan beklenen sonucu elde etmeye yaramayacağı gibi rejimin sınırsız güç kullanmasının önünü açabilir. Üstelik Esad’ın halk nezdinde de desteğini artırabilir. Bu noktadan sonra Esad’a ‘ağır silahlar kullanma, tankları kentlerden çek’ gibi baskıların işe yaraması da zor."