Şam rejimi Halep'e baskıyı artırdı

Şam rejimi Halep'e baskıyı artırdı
Şam rejimi Halep'e baskıyı artırdı

Fotoğraf arşivdir

Şam rejiminin, Halep'in kuzeydoğusunda kısmen kuşatma altında tuttuğu muhaliflere baskıyı arttırdığı bildirildi. Dört kilometrelik bölümü de kontrol altına alarak kuşatmayı tamamlamayı hedefleyen rejim, Hizbullah ve İran'ın da desteğiyle Türkiye'ye giden tedarik yolunu ele geçirdi.

RADİKAL – Suriyeli muhaliflerin devrimin başkenti yapmayı planladığı ama düşüremediği Halep’te rejimin yürüttüğü kuşatma hareketinde çember daralıyor.

Hürriyet’ten Fehim Taştekin’in haberine göre, bir süre önce muhalif güçleri kentin kuzeydoğusunda kuşatan ve Türkiye tarafına kaçışı teşvik için Leyramon ve Handerat arasındaki 4 km’lik mesafeyi açık bırakan Suriye ordusu son günlerde baskıyı arttırdı. Nusra Cephesi ve İslami Cephe’nin ağırlıklı olarak bulunduğu bölgede Başköy ve Seyfat köylerini ele geçiren ordu güçleri, saldırılarını bir tarafta Kfar Hamra ve Hayan, diğer tarafta Hardatnin ve Ratyan üzerinde yoğunlaştırdı.

TEDARİK KANALLARINI TAMAMEN KESMEK ZOR

Bu gelişmeler sayesinde rejim güçleri, muhaliflerin kontrolündeki bölgeyi Tel Rıfat ve Azez üzerinden Türkiye’ye bağlayan tedarik yolu kapandı. Ancak alternatif yolların bulunması nedeniyle tedarik kanallarını tamamen kesmek mevcut koşullarda zor. Öncüpınar Sınır Kapısı’dan Halep’e giden yol devre dışı kalsa da muhalifler Reyhanlı’ya giden yolu kullanabiliyor. Muhalif çizgideki Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ordunun son Halep operasyonlarında 65 muhalifin öldüğünü açıkladı.

Mistura: Esad, Suriye'de çözümün parçası


HEDEF MUHALİFLERİ SİLAH BIRAKMAYA MECBUR ETMEK

Bölgeye binlerce takviye gücün sevk edilmesiyle başlayan son operasyona Hizbullah ve İran’ın da etkili bir şekilde destek verdiği öğrenildi. Yerel kaynaklara göre rejim güçlerinin son operasyonla hedefi şu:

-Muhaliflerin Türkiye sınırına çok yakın olan Şii köyleri Nubul ve Zehra köyleri etrafında süren kuşatmayı yarmak. Son hamlelerle birlikte rejim güçleri ile Zehra arasında 2 km’lik mesafe kaldı. Dün 15 Suriye askeri Zehra’ya ulaştı.

-Türkiye’den Halep’e uzanan tüm tedarik yollarını kapatmak.

-Leyramon ve Handerat arasındaki kalan mesafeyi kapatıp ‘kurtarılmış bölge’ etrafındaki kuşatmayı tamamlayarak muhalifleri Humus’taki gibi silah bırakmaya mecbur etmek.

Esad BBC'ye konuştu: IŞİD karşıtı koalisyona katılmayız


‘MUHALİFLER ZOR DURUMDA’

Rejim güçleri Halep operasyonuna paralel olarak güneyde Dera ve Kuneytra cephesini genişletmek için sevkiyat yaparken başkent Şam’da muhaliflerin elinde kalan son bölgeleri de bombalıyor. Doğu Guta ve Duma’ya yönelik saldırılar artarken Şam’dan bir kaynak “Muhalifler zor durumda. Ancak rejim güçleri, İslam Ordusu’nun elindeki yüzlerce rehine nedeniyle operasyonu planladığı gibi ilerletemiyor” dedi.

Suriye IŞİD'in 21 Mısırlıyı öldürmesini kınadı


ÇATIŞMALAR MÜZAKERE DÖNEMİNDE ŞİDDETLENDİ

Çatışmalar, BM Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın kapsamlı müzakerelere zemin hazırlamaya yönelik çatışmaları dondurma planını Şam’da Devlet Başkanı Beşar Esad’la müzakere ettiği dönemde şiddetlendi. “Esad çözümün bir parçası” sözleriyle muhalifleri kızdıran Staffan de Mistura diplomatik çabalarından çıkan sonucu dün BM Güvenlik Konseyi ile paylaştı.

IŞİD yağmaladığı eserleri Türkiye üzerinden Avrupa'ya götürüyor


2 YILLIK KUŞATMA KIRILDI

Öte yandan, Suriye ordusunun Halep’in Türkiye sınırı yakınlarında silahlı grupların iki yıldan uzun bir süredir sürdürdüğü kuşatmayı kırarak Zehra beldesine girdiği bildiriliyor. El Ahed haber ajansının bildirdiğine göre Zehra beldesine 3 kilometre mesafedeki Ratyan’da yaşanan şiddetli çatışmaların ardından Suriye ordusuna mensup bir birlik iki yıldan uzun bir süre boyunca silahlı grupların saldırılarına direnen Zehra beldesine girdi.

IŞİD, Irak'ta Kürt kentlerine saldırdı, püskürtüldü


30 MİLİTAN ESİR ALINDI

Yakın Doğu Haber’de yer alan habere göre, Suriye ordusu ile silahlı gruplar arasındaki çatışmaların sürdüğü belirtilirken, el-Meyadin televizyonu, Hazm Hareketi’nin Suriye ordusunun bugünkü hızlı ilerleyişinden dolayı Nusra Cephesi’ni sorumlu tuttuğunu bildirdi.

El Alem televizyonu, Suriye ordusu ve Ulusal Savunma Güçleri’nin bugün Halep’in kuzey kırsalında silahlı gruplarla girdiği çatışmalarda Nusra Cephesi ile müttefiki olan silahlı gruplara mensup 30 militanı esir aldığını bildirdi.

Bağdadi'nin 2004'te çekilen fotoğrafı yayınlandı

Nasrallah: Irak'ta sınırlı bir askeri varlığımız var

HALEP'E HAVA SALDIRILARINA 6 HAFTA ARA
Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Esad rejiminin Halep'e düzenlediği her türlü hava saldırısına 6 hafta ara vermeyi kabul ettiğini açıkladı.

BMGK'daki kapalı toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Mistura, Halep yakınlarında ağır çatışmalar yaşanması üzerine bir proje gündeme getirerek, bunu Suriye hükümetine sunduğunu belirtti. Mistura, "Suriye hükümeti, Şam'dan açıklanacak bir tarihten itibaren tüm Halep kentine yönelik her türlü hava saldırısı ve ağır silahlarla yapılan saldırıları 6 hafta süreyle durdurmayı kabul ettiğini bildirdi" dedi.