Şam: Silahlı muhalefetle görüşürüz

Şam: Silahlı muhalefetle görüşürüz
Şam: Silahlı muhalefetle görüşürüz
Suriye Dışişleri Bakanı Muallim, "Elinde silah olanlar dahil herkesle diyaloğa hazırız" dedi. ÖSO 'diyalog için Esad'ın ayrılmasını' şart koştu.

Suriye muhalefetinin çatı örgütü Suriye Muhalefeti ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’nun (SMDK) ülkedeki katliamlara sessiz kalınmasını protesto için uluslararası toplantıları boykot kararı almasının ardından Şam rejiminden kritik bir açıklama geldi. Moskova’da Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüşen Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, ‘silahlı muhalifler dahil herkesle diyalog kurmaya hazır olduklarını’ söyledi. Lavrov ile basın toplantısında konuşan Muallim, “Diyalog isteyen herkesle, hatta elinde silah olanlarla bile görüşmeye hazırız çünkü reformların kan dökülerek değil diyalogla gerçekleştirilebileceğine inanıyoruz” dedi. Muallim, muhaliflerin dış ülkeler tarafından desteklendiğini de öne sürdü. Bakan, Kaide ile bağlantılı Nusra Cephesi’nin 28 ülkeden militanlara çağrı yaptığını iddia ederken Şam’ın ‘teröristlerle mücadeleyi’ bırakmayacağını da vurguladı: “Suriye’de savaşan ana güç Nusra Cephesi. Çeçenya dahil 28 ülkeden militanlar muhaliflerin yanında savaşıyor. Hükümetimiz teröristlerle mücadele ederken, krize barışçıl çözüm için de çaba gösterecek.”
Lavrov ise siyasi çözüm dışında ‘kabul edilebilecek alternatif olmadığı’ vurgusunu yaptı: “Daha fazla kan dökülmesi, Suriye’nin yıkılmasına neden olabilir. Rusya tüm halk kesimlerinin barış, istikrar ve demokrasi içerisinde yaşayabileceği bağımsız ve bölünmemiş Suriye’den yana. Suriye halkı dış müdahale olmadan da sorunlarını çözebilecek güçte.” SMDK, Roma’da perşembe günü ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin de katılacağı ‘Suriye’nin Dostları’ toplantısından çekilirken, Moskova ve ABD’de sürmesi planlanan müzakere sürecinde yer almama kararına varmıştı.
Muallim’in açıklamasına ilk yanıt ise El Arabiya’ya konuşan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutanı Selim İdris’ten geldi. İdris, diyalog önerisine şartlar öne sürerek yanıt verdi: “Şam ile görüşmelere başlanması için Esad görevi bırakmalı, tüm öldürmelere son verilmeli, ordu tüm kentlerden çekilmeli, öldürme emri veren ordu ve güvenlik yetkilileri yargılanmalı. Bu taleplerimiz gerçekleşene dek müzakere masasına oturmayacağız. Müzakereler için sağlam temeller belirlenirse, bir araya gelip konuşmaya hazırız.”