Samarra'daki IŞİD katliamında ölenlerin hepsi Türkmen

Samarra'daki IŞİD katliamında ölenlerin hepsi Türkmen
Samarra'daki IŞİD katliamında ölenlerin hepsi Türkmen
Irak'ın Samarra kentinde önceki gün gerçekleştirilen intihar saldırısında hayatını kaybeden 50'den fazla kişinin tamamının, IŞİD'le savaşmak için federal polise katılan Telaferli Türkmen polisler olduğu anlaşıldı.

TUZHURMATU - Irak’ta Samarra’nın Es-Sirsar bölgesinde, önceki gün IŞİD tarafından düzenlenen intihar saldırısında hayatını kaybedenlerin tümünün Türkmen olduğu ortaya çıktı. IŞİD’le savaşmak için federal polis bünyesinde Samarra’da görev alan Telaferli polisleri hedef alan bomba yüklü tankın kullanıldığı terör saldırısında 50’den fazla Türkmen öldü, 100’e yakın da yaralı var.

Terör saldırısında hayatını kaybeden Türkmenler Kerbela’da düzenlenen cenaze töreninin ardından toprağa verildiler. 

Irak Türkmen Cephesi Telafer ikinci büro sorumlusu Kasım Kara açıklama yaparak, Türkmenlerin de diğer milletler gibi terörle mücadele ettiğini belirtip şehitlere Allah'tan rahmet diledi.

El Ahrar Kitlesi üyesi Fevzi Ekrem Terzioğlu da bir bildiri yayınlayarak göçmeye zorlanan Telaferlilerin zor günlerine rağmen terör örgütü IŞİD’e karşı mücadele ettiğini belirtti. 

Terzioğlu açıklamasında, Türkmenlerin bugün ülkenin farklı illerinde teröre karşı mücadele ederek kan dökmeye devam ettiğini söyledi.

(Ahmet Haşim MUHTAROĞLU / DHA)