Şam'da intihar saldırısı

Şam'da intihar saldırısı
Şam'da intihar saldırısı

Fotoğraf arşivdir

Suriye'nin başkenti Şam'da ordu binalarını hedef alan bir intihar saldırısı meydana geldiği bildirildi. Saldırıyı El Kaide'nin Suriye kolu El Nusra üstlendi.

RADİKAL – Suriye’nin başkenti Şam’da, güvenlik binalarını hedef alan bir intihar saldırısı meydana geldiği açıklandı. İsmini vermek istemeyen bir ordu kaynağı, Suriye resmi haber ajansı SANA’ya yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin patlamanın ardından çıkan 15 dakikalık çatışmada “terörist grubun tamamını” öldürdüğünü söyledi. Saldırıyı El Kaide'nin Suriye kolu El Nusra üstlendi. 

Rukn al-Din bölgesinde motosikletlerle saldıran kişilerin birinin araçtaki bombaları patlatmasının ardından can kaybı olup olmadığı henüz bilinmiyor. AFP’ye konuşan Hisham Sinan hastanesi yetkilileri, saldırı sonrasında altı kişinin hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Bir bölge sakiniyle Viber aracılığıyla konuşan İngiliz haber ajansı Reuters, ordunun hükümet binalarının ve elçiliklerin bulunduğu sokakları kapadığını bildirdi. Güvenlik güçlerinin çok sayıda kişiyi gözaltına aldığı öne sürüldü.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad karşıtı örgütlere yakınlığıyla bilinen Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi,  saldırıda General Muhammed Eid’in hedef alındığını ve Eid’in yaralandığını iddia etti. Suriye ordusunun lojistik departmanı yakınlarında gerçekleşen intihar saldırısında Eid’in hedef alındığı ise bir Suriyeli yetkili tarafından reddedildi.