Şam'daki saldırı Dünya liderlerini karşı karşıya getirdi

Şam'daki saldırı Dünya liderlerini karşı karşıya getirdi
Şam'daki saldırı Dünya liderlerini karşı karşıya getirdi

Sergey Lavrov, "Moskova'nın Suriye'de devrim hareketini destekleyen bir karara karşı olduğu"nu vurguladı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Rusya'nın BM güvenlik Konseyi'nin Suriye'de devrime desteği ifade edebilecek bir kararın alınmasına izin vermeyeceği"ni belirtirken, İngiltere Dışişleri Bakanı Hague BM'nin 7. maddeyi acilen uygulamaya geçirmesi gerektiğini savundu

MOSKOVA - Lavrov, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme yapmak için bulunduğu Kremlin'de gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye'deki mevcut çatışmaları "son çatışmalar" olarak nitelendirdi.

Sergey Lavrov, "Moskova'nın Suriye'de devrim hareketini destekleyen bir karara karşı olduğu"nu vurguladı.

Lavrov, "7. maddeyi ve yaptırımları kabul edemeyiz" diyerek, "muhalifleri sakinleştirmek için uluslararası sahnede bazı tarafların çatışmaların devam etmesine kışkırttığı"nı ifade etti.

İNGİLTERE DIŞİŞLERİ BAKANI HAGUE'DE: 7. MADDE ACİLEN UYGULANMALI
İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ise Şam'da meydana gelen intihar saldırısının ardından, BM Güvenlik Konseyi'ni (BMGK) sorumluluklarını üstlenmeye çağırdı.

Hague yaptığı açıklamada, Şam'da düzenlenen intihar saldırısında, Suriye Savunma Bakanı ve Savunma Bakan Yardımcılarının öldürüldüğü ve birkaç kişinin yaralandığı yönündeki haberlerin farkında olduklarını kaydetti.

İngiltere Dışişleri Bakanı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Kınadığımız bu olay, Suriye ile ilgili BMGK'nın 7. maddesinin acil olarak uygulanması gerektiğini göstermektedir. Suriye'deki durumun gittikçe kötüleştiği ortadadır. Tüm BMGK üyelerinin, şiddetin sona ermesi için Annan planının uygulanması yönünde sorumluluğu vardır. Tüm tarafları, şiddetten kaçınmaya ve BMGK'yı sorumluluklarını üstlenmeye çağırıyoruz."

(aa)