Şampanya sosyalisti Valerie

Şampanya sosyalisti Valerie
Şampanya sosyalisti Valerie
VSD, defilelere katılıp zenginlerle takılan Fransa 'first lady'sini lüks düşkünü Marie Antoinette'e benzetip ekledi: Hoppalık sendromuna yakalandı.

Fransa ’nın Sosyalist Cumhurbaşkanı François Hollande’ın partneri Valerie Trierweiler yine tartışmaların odağına yerleşti. Trierweiler’in, bikinili fotoğraflarını yayımladığı için tazminat davası açtığı magazin dergisi VSD, Fransa First Lady’sini ‘şampanya sosyalisti’ olmakla suçladı. VSD, Trierweiler’i lükse düşkünlüğüyle bilinen efsanevi Fransa kraliçesi Marie Antoinette’le kıyaslayıp şu eleştiriyi yöneltti: “Gelecek haftalarda Renault’dan Air France’a pek çok şirkette işten çıkarmalar beklenirken Trierweiler, solcu ilkelerini şampanya sosyalizmi için bir kenara bıraktı. Fransa’nın ilerlemesinin yavaşladığı bir dönemde Trierweiler, tıpkı Marie Antoinette gibi lüks ve hoppalık sendromuna kapıldı.”

Defileyi Arnault’la izleyince...
VSD, aç halk için “Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler” dediği öne sürülen Marie Antoinette’le kıyaslayarak ‘Bu nasıl sosyalistlik?’ eleştirisi yönelttiği Trierweiler’in ocakta Paris Moda Haftası’nda boy göstermesini hedef aldı. Trierweiler geçen ay, 41 milyar dolarlık servetiyle Avrupa ’nın 1., dünyanın 4. zengini olan ve vergi ödememek için Belçika vatandaşlığına başvuran Louis Vuitton’un patronu Bernard Arnault ile birlikte Dior’un defilesini izlemişti.
Dergi, Trierweiler’in bu etkinliğini ‘ siyasi hata’ olarak niteleyip şu eleştiride bulundu: “Binlerce Fransız, işten çıkarmalar kervanındaki yerini almamak için mücadele verirken, Valerie moda şovları izlemekle meşguldü. ‘Yürekten Sosyalist’ olduğunu sıklıkla iddia eden Valérie en nihayetinde tercihini, yardımına ihtiyaç duymayan tek endüstriyi desteklemekten yana kullandı: Lüks moda endüstrisi. Bu durum, partneri Hollande’ı zihniyette ve ahlakta değişim umuduyla cumhurbaşkanı seçen milyonlarca kişiye, fazlasıyla karmaşık bir mesaj gönderiyor. İşçileri ve çalışanları desteklemek yerine Trierweiler varlığını ve yardımlarını, Yves Saint Laurent, Dior ve tüm lüks moda endüstrisinin hizmetine sunuyor.”

Vicdanı uyuşan ‘Valerie Antoinette’


VSD dergisi, Fransız first lady Trierweiler Valerie’nin ‘selefi’ Carla Bruni’nin ‘çok az çalıştığı, kendisini saplantılı bir şekilde sevdiği ve halktan kopuk yaşadığı’ gerekçesiyle Marie Antoinette’e benzetildiğini hatırlattı. Carla’nın bu eleştiriler sebebiyle, eşi Nicolas Sarkozy’nin imajını düzeltmek için “Bizler de sıradan insanlarız. Eşim halk adamı” demek zorunda kaldığını ve alay konusu olduğunu belirten dergi, “İşte şimdi de Valerie, Carla ile aynı tuzağa düştü. Elitlerle takılmanın, daima insanın vicdanını uyuşturan bir etkisi vardır” yorumunu yaptı.