Sandinistaların kurucusu öldü

Sandinistaların kurucusu öldü
Sandinistaların kurucusu öldü
Nikaragua'daki solcu Sandinista hareketinin hayatta olan son kurucusu Tomás Borge, 81 yaşında öldü.

Sandinista hareketinin gerçekleştirdiği devrim, 1979 yılında Anastasio Somoza diktatörlüğünü devirmiş ve Borge, Daniel Ortega liderliğinde kurulan yeni yönetimde içişleri bakanlığını üstlenmişti. Borge 1961 yılında Sandinista Ulusal Kurtuluş Cephesinin ortaya çıkmasında rol oynamıştı.

O dönemde ABD Başkanı olan Ronald Reagan, Nikaragua'daki devrimcileri bir tehlike olarak görmüş ve ardından çıkan iç savaşta sağcı Contra'lara destek sağlamıştı.

On yıl süren iç savaşta yaklaşık 30 bin insan öldü ve  ülke ekonomisi tamamen çöktü.

'Doğaüstü bir kişilik'Tomás Borge, fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmişti. 40 yıl boyunca Nikaragua'yı yöneten Somoza ailesiyle mücadeleye kendisini adayan Borge, Sandinista hareketinin kurulmasından önce, Küba'da askeri eğitim gördü.

Hareket, adını 1930'lardaki Amerikan işgaline karşı savaşan Augusto Cesar Sandino'dan alıyordu. Borge, 1980'lerdeki Ortega yönetimi sırasında güçlü bir içişleri bakanı olarak ortaya çıktı. Medyaya sansür uygulamakla, insan hakları ihlalleriyle suçlandı.

Ancak Tomás Borge, İç Savaş sırasında din adamlarının taciz ve sınır dışı edilmesinden sorumlu olduğu suçlamalarını reddetti. Sandinista yönetimi 1990'daki seçimler sonucu iktidarı kaybetti.

Nikaragualı milletvekili Jacinto Suarez, Associated Press ajansına yaptığı açıklamada Tomás Borge'yi "ülke tarihinde doğaüstü bir kişilik" diye tanımladı. Yazar Gioconda Bella ise, Borge hakkında, "1990'dan sonra devrimci fikirlerinden vazgeçtiği kanısındayım. Trajikomik bir hal aldı." dedi.

Borge, yaşamının son yıllarında, 2006 ve 2011'de cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Daniel Ortega'nın yeniden seçilmesine tanık oldu. Borge, bir akciğer enfeksiyonuna yakalanarak geçen ay başında hastaneye kaldırılmış ve ameliyat geçirmişti.