Sandy ABD'yi vurdu

Sandy ABD'yi vurdu
Sandy ABD'yi vurdu
Şiddetli kasırgaya dönüşen Sandy dolayısıyla ABD'de en az 13 kişi hayatını kaybetti. Başkent hayalet şehre dönüşürken milyonlarca haneye elektrik verilemiyor.

WASHINGTON - Sandy kasırgasının doğu kıyılarını vurmaya devam ettiği ABD 'de ölenlerin sayısı 13'e ulaştı, toplam 3 milyonu aşkın hane elektriksiz kaldı. Birçok eyalette tahliyeler de sürüyor.

Sandy kasırgası, ABD kıtasına çıkmadan önce “post-tropikal” şiddetli fırtınaya dönüşmesine rağmen, New Jersey eyaletine saatte 80 kilometreyi aşkın hızla giriş yaptı. Sandy'nin bu haliyle bile, tropik kasırga özelliğini yitirmesine karşın hala kasırga düzeyinde etkili rüzgara sahip olduğu belirtiliyor.

Sandy fırtınası “New York, Washington, Baltimore ve Philedelphia” gibi büyük nüfus yoğunluğuna sahip şehirler dahil ülkenin doğu kıyılarını etkilemeye devam ediyor.

Sandy'nın kuzey ve batıdan gelen soğuk hava dalgalarıyla birleşecek olmasının yıkıcı etkilerini artıracağı belirtiliyor.

ÖLÜ SAYISI 13'E ULAŞTI
Sandy fırtınası devam ederken, New Jersey, New York, West Virgini, Pennsylvania ve Connecticut eyaletlerinden ölüm raporları da gelmeye başladı.

Fırtına yüzünden ölenlerin sayısı şu ana kadar 13'e ulaştı. Bunlardan 5'i New York eyaletinde yaşandı.

North Carolina eyaletinde ABD Sahil Güvenlik ekipleri, 1962 yapımı bir Marlon Brando filmi olan “Mutiny on the Bounty” için inşa edilen ve aynı zamanda “Karayip Korsanları” gibi filmlerde de kullanılan “HMS Bounty” adlı gemiyi terk etmek zorunda kalan 15 personeli kurtardı ancak kaptanının hala kayıp olduğu belirtiliyor.

NEW YORK’U SU BASTI
Elektrik kesintisi nedeniyle New York Üniversitesi Hastanesi'nin hastalarını tahliye ettiği öğrenildi.

Manhattan adasının çevre yolları ile New York'a bağlanan tünelleri su altında kalırken, adanın Özgürlük Anıtı'na bakan güneybatı bölümünde bir metreyi aşan su baskınları gözlendi. Wall Street çevresinde, askeri birliklerin yardımı ile kum torbalarından setler kuruldu.

Hoboken Belediye Başkanı Dawn Zimmer de yaklaşık 50 bin kişinin tahliye edilmeye çalışıldığı bilgisini paylaştı.

New York'un Atlantik Okyanusu'na en yakın caddesi üzerinde bulunan birçok Türk işyeri de Sandy kasırgasından olumsuz etkilendi. Önce elektrik kesintisinin yaşandığı bölgede su seviyesinin yükselmesi ile birçok işyeri sular altında kaldı. Emmons caddesi üzerindeki Türk kebap ve balık restoranları da su baskınından kurtulamadı.


ZARAR 10-20 MİLYAR DOLAR
Sandy fırtınasının ülkeye 10-20 milyar dolar zarara yol açacağı tahmin ediliyor.

Böylelikle Sandy'nin, Amerikan tarihindeki bedeli en fazla doğal felaketlerden biri olabileceği ifade ediliyor.

Fırtınanın ekonomiye maliyetinin 20 milyar dolara ulaşması halinde, geçen yıl Irene kasırgasının verdiği 16 milyar dolarlık büyük zararı geçmiş olacak.

Bin 200 kişinin ölümüne neden olan Katrina kasırgası ABD ekonomisini 108 milyar dolar zarara uğratmıştı.

HER YER BUGÜN DE KAPALI
Bunun yanında, doğu kıyılarında zemin katlarda yaşayan 1 milyondan fazla insanın evlerinden tahliyesi isteniyor.

Öte yandan, eyaletlerden fırtına nedeniyle su baskınları haberleri de gelmeye başladı.

Sandy etkilenen bölgelerde bugün de okullar, federal kurumlar kapalı kalmaya devam edecek ve uçak, tren, otobüs ve metro seferleri yapılamayacak. Yetkililer, Amerikalılara evlerinde kalmaları yönündeki uyarılarını da tekrarlıyor.

BAŞKENT WASHİNGTON “HAYALET ŞEHRE” DÖNDÜ
ABD'nin başkenti Washington, ülkenin doğu yakasını etkisi altına alan Sandy kasırgası nedeniyle adeta “hayalet kente” döndü.

Sandy kasırgası, başkent Washington'ın boşalmasına neden oldu. Yetkililerin uyarılarını dinleyen başkentliler, mümkün olduğunca evlerinden ayrılmamaya çalıştı.

EVSİZLERİN HAZİN HALİ...
Kent merkezindeki, normalde günlük hayatın koşturmacasına sahne olan sokaklarda tek göze çarpan ise evsizler oldu.

Evsizler, otobüs duraklarına sığınarak, restoranların girişine şemsiyeyle oturarak veya parkta üzerine poşet geçirip, yatarak kasırgadan korunmaya çalışıyor.

Bazıları ise başkentin çeşitli noktalarında oluşturulan sığınma merkezlerine gidiyor. Evsizler, yolda kalanlar, elektrikleri kesilip zor duruma düşenler için oluşturulan sığınma merkezlerinde, Kızıl Haç'ın ekipleri de hazır bekliyor. (aa)