Sandy asıl onları vurdu

Sandy asıl onları vurdu
Sandy asıl onları vurdu

Küba da kasırgaya hazırlıksız yakalanan Santiago da yüzlerce ev yerle bir oldu.

Sandy Kasırgası'nın geçen hafta yerle bir ettiği Karayipler, ABD kadar ilgi görmedi ama felaketi en ağır yaşayan bölge oldu. Haiti'de evsizlerin sayısı 600 bini buldu.

Amerika kıtasında etkili olan Sandy Kasırgası’nın ABD ’de yarattığı yıkım dünya kamuoyunda büyük ses getirirken, felaketten en çok etkilenen Karayipler geri planda kaldı. Kasırgaya zengin kuzey komşusu kadar iyi hazırlanamayan Karayip ülkelerinde ölenlerin sayısı resmi rakamlara göre 70’i aştı. Güney Amerika’nın en yoksul ülkesi olan ve 2010’daki deprem felaketinde 100 binden fazla kişinin öldüğü Haiti Sandy’den en büyük darbeyi yiyen ülke oldu. 52 kişi kasırga ve sonrasında yaşanan sel nedeniyle hayatını kaybetti. Ağustosta kıtayı etkileyen Isaac Kasırgası’nı ucuz atlatan ülkede çok sayıda bina yerle bir oldu ya da sular altında kaldı. BM Dünya Gıda Programı Haiti Koordinatörü Myrta Kaulard “Neredeyse tüm tarım alanları hasar gördü. Haiti zaten kuraklık ve Issac’te büyük yara almıştı. Sandy geriye kalan diğer tarım alanlarını da yerle bir etti” dedi. Deprem sonrası evsiz kalanların sayısının kasırgayla beraber 600 bini bulduğu tahmin ediliyor. Yardım örgütü CARE, 2010 depremi sonrası çok sayıda kişinin öldüğü kolera salgının yeniden yaşanabileceği uyarısında bulunarak şu ana kadar ülkede 6 kişinin koleradan öldüğünü, 300’e yakın kişinin de tedavi altına alındığını duyurdu.
Küba’da hazırlıklar ölümleri engelleyemedi
Küba’da ise uzun süredir yapılan hazırlıklara rağmen kasırgada ölü sayısı 11’i buldu. BM tahminlerine göre 180 bin ev ve 100 bin hektara yakın tarım alanı büyük hasar gördü. Bahama Adaları’nda 2, Dominik Cumhuriyeti’nde 2, Jamaika’da ve Porto Riko’da ise birer kişi hayatını kaybetti. Karayipler’de Sandy’nin yol açtığı maddi zararın milyarlarca doları bulduğu belirtiliyor.
Başkanlık seçimleri öncesinde ülkede en az 74 kişinin ölümüne ve 55 milyar dolar zarara yol açan Sandy’nin yaralarını sarmaya çalışan ABD’de ise milyonlarca kişi günlerdir elektrik hizmetlerinden yararlanamıyor. Kasırganın son vurduğu Kanada’da ise 2 kişi hayatını kaybetti. {HAVANA-NEW YORK/RT-REUTERS}