Sandy başkanlık sandığını vurabilir

Sandy başkanlık sandığını vurabilir
Sandy başkanlık sandığını vurabilir
ABD'nin doğusunda 50 milyon kişiyi etkilemesi beklenen Sandy kasırgası sebebiyle 9 eyalette olağanüstü hal ilan edildi. Obama krizi kötü yönetirse Sandy, Romney'ye sandık avantajı yaratabilir.

Karayipler’de 66 can alan Sandy kasırgasının yönünü ABD ’nin doğu kıyılarına çevirmesi ve Atlantik sahillerinde en az 50 milyon kişiyi tehdit eden bir nitelik kazanması üzerine ülke alarma geçerken, 9 eyalette olağanüstü hal ilan edildi. Sandy’nin bugün doğu kıyılarını vurması beklenirken binlerce insan evlerini terk etti. Washington’da birçok kurum ile okullar kapatılırken, yetkililer başkentlileri sel baskınları, yollara ağaç düşmesi ve elektrik kesintileri yönünde uyardı.

Toplu taşıma durdu
New York Belediyesi 350 bin kişinin zorunlu tahliyesine karar verdi. Uçak, tren, metro ve otobüs seferlerinin durdurulduğu ve şehirlerarası tren seferlerinin askıya alındığı kentte hayat neredeyse durdu. THY dahil pek çok şirket, New York ve Washington uçuşlarını iptal etti. New Jersey Transit, tren seferlerine önceki gece yarısı son verdi. Pennsylvania eyaleti otobüs, tren ve metro seferlerini iptal ederken Amtrak, kuzeydoğu koridorundaki tüm tren seferlerini iptal ettiğini açıkladı.
New York ve New Jersey kıyılarından başlayarak etkisinin Philadelphia, Washington, Baltimore ve Boston’a dek uzanması ve 1800 km’lik alanda etkili olması beklenen Sandy’nin, ABD anakarası tarihinin en büyük kasırgası olma ihtimali var. Kasırga, bazı bölgelere 1 m kalınlığında kar getirebilir. Batıdan gelen kar fırtınası ve Kanada’dan gelen dondurucu kutup havası ile birleşeceği için ‘Frankenstorm’ adıyla anılan Sandy, etkisini cumaya dek sürdürecek. Kanada da kasırgayla ilgili alarm verdi. Hızı saatte 90 km’yi bulacak kasırganın Ontario ve Quebec’in güneyinde etkili olacağı ve bu bölgelerin elektriksiz kalabileceği açıklandı.
Bu arada Sandy yaşam şartlarını zorlaştırmakla kalmayıp 6 Kasım’daki başkanlık seçiminin gidişatını da etkileyebilecek boyut kazandı. Kilit önemdeki New Hampshire, Kuzey Carolina, Ohio ve Virginia’yı vurması beklenen Sandy ile ilgili Başkan Barack Obama, halkı “Bu, ciddi bir kasırga. Ciddiye alın” açıklamasıyla uyardı. Başkan dün ve bugünkü etkinliklerini iptal edip önlemleri izlemek için Beyaz Saray’a döndü. Uzmanlar ise Sandy’nin, Obama ile Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney’nin yarışını etkileyebilecek ‘Ekim sürprizi’ yapabileceği yorumunda bulundu. Eski Başkan George W. Bush’un 2005’te ülkenin güneyini vuran Katrina kasırgasına karşı zayıf liderliği nedeniyle eleştiri topladığını anımsatan uzmanlar, Obama’nın Sandy performansının’ yetersiz bulunmasının, özellikle kararsız seçmenler arasında oy yitirmesine yol açabileceğine dikkat çekti.

Katılım oranı düşebilir
Romney’nin ise kampanyasını nasıl sürdüreceği merak edilirken, Obama’nın olası hatalarını oya çevirmeye girişeceği yorumu ağır bastı. Ayrıca sandığa gidecek seçmen sayısının azalması riskinin, iki aday için de dezavantaj yaratabileceği belirtildi.

Bush’un Katrina hatası korkutuyor
Başkan Obama, federal hükümetin çalışmalarını yerinden izlemek için tüm seçim kampanyası etkinliklerini iptal edip Beyaz Saray’a döndü. Sandy kasırgasına karşı yapılacak hazırlıklar için acil toplantı düzenleyen Obama’nın, selefi Bush’un Katrina kasırgasında gösterdiği zayıf liderlik hatasına düşüp oy yitirebileceği yorumu yapıldı.