Şanghay'da 2015 yeni yıl kutlamalarında dehşet: 36 ölü

Şanghay'da 2015 yeni yıl kutlamalarında dehşet: 36 ölü
Şanghay'da 2015 yeni yıl kutlamalarında dehşet: 36 ölü
Yeni yıl dünyanın her yerinde coşkuyla kutlanırken, Şangay'daki dehşet verici olay 2015'e damgasını vurdu. Şehirde 2015'e girerken düzenlenen yeni yıl kutlamalarında izdiham çıkarken 36 kişi öldü, 47 kişi de yaralandı.

Şinhua haber ajansı, olayın Huangpu semtindeki Çenyi meydanında meydana geldiğini duyurdu.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Şanghaylı yetkililer, izdihamın nedeninin araştırıldığını söyledi.

Sosyal medyada yaralılara ilk yardımın yapıldığı ve çok sayıda polis memurunun bölgeyi kordon altına aldığı fotoğraflar paylaşıldı.

Fotoğraflarda, çok sayıda kişinin deniz kenarında "Rıhtım" olarak bilinen yerde toplandığı görülüyor.

Olay yerinde olduğunu söyleyen bir kişi, Çin'in Twitter muadili olan Sina Weibo'da "Gerçekten çok fazla kişi vardı. İçerinde sıkışıp kaldık. Kıpırdamanız mümkün değil. Sadece kalabalıkla hareket edebiliyorsunuz" diye yazdı.

AMBULANSLARIN GEÇMESİ İÇİN İNSAN ZİNCİRİ YAPILDI

Başka bir kullanıcı da, polisin yaralıların yanına kimseyi yanaştırmadığını belirtti, "Birçok kişi ambulansların geçebilmesi için el ele tutuşarak insan zinciri oluşturdu" dedi.

Yerel yetkililer, yaralıların kentteki farklı hastanelere sevk edildiğini, Şanghay parti sekreterinin bazı yaralıları ziyaret ettiğini söyledi.

TURİSTLER RIHTIMDAN DÜŞTÜ

"Shanghai" gazetesine göre yeni yıl kutlamaları için bölgede 300 bin kişi toplanmıştı. Daha önce Şanghay emniyet müdürlüğünden yapılan açıklamada, bazı turistlerin rıhtımdan "düştüğü" ve kalabalığın belli bir düzen içinde bölgeyi terk etmesi gerektiği duyurulmuştu.

 


  ETİKETLER:

  Twitter

  ,

  BBC

  ,

  Çin

  ,

  haber

  ,

  BBC Türkçe

  ,

  Parti

  ,

  sosyal

  ,

  emniyet