Santorum çekildi, gözler Romney'de

Santorum çekildi, gözler Romney'de
Santorum çekildi, gözler Romney'de

Fotoğraf: AFP

Amerikan Başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi kanadın adaylarından Rick Santorum, yarıştan çekildiğini açıkladı. Mitt Romney Cumhuriyetçiler'in en öndeki adayı olarak yarışa devam ederken, üçüncü sıradaki Newt Gingrich yarıştan çekilmeyeceğini söyledi.

Santorum’un çekilmesinin ardından, gözler en ön sıradaki Romney’ye çevrildi. Politik gözlemciler Romney’nin Cumhuriyetçi kanadın adayı olarak seçilmesine kesin gözüyle bakarken, Başkan Obama şimdilik Romney’den önde görünüyor.

Partinin sosyal muhafazakar tabanının bir kısmının desteğini alan Santorum, 11 eyalette Romney’yi geçerek ön seçimi kazanmıştı. Bununla beraber 24 Nisan’daki ön seçim öncesinde yapılan anketlere göre Mitt Romney yarışı önde sürdürüyordu. Kampanyası maddî sorunlar yaşayan Santorum'un ölümcül bir genetik hastalıktan muzdarip olan 3 yaşındaki kızı da hafta sonu hastaneye kaldırılmıştı. Bu durumun da seçimden çekilmesinde etkili olduğu söyleniyor.

Politika yazarları Santorum’un çekilmesinin “mantıklı” bir seçim olduğunu söylüyor. Daily Mail’den Toby Harnden’a göre, Romney Obama’ya karşı kampanyalarına çoktan başlamışken, Santorum’un Romney’yi seçici delege yarışında geçmesi mümkün değildi. Bu yüzden yarıştan çekilmesi onu, memleketi Pensilvanya’da yarışı kaybetme utancından da kurtarmış oldu. Gettysburg’de yaptığı 14 dakikalık konuşmada, Cumhuriyetçiler’in bundan böyle Romney etrafında toplanması ve “Obama’yı devirmek için” birlik olma çağrısında bulunması bekleniyordu. Ancak Santorum ne bu konuya, ne de Obama döneminin yanlışlarına ve ülkenin ekonomik sorunlarına değindi.